Na co si dát pozor ve Španělsku?

Španělsko? Bezpečná země, ale i zde platí pravidlo ostražitosti. Kapsáři a drobní zloději jsou všudypřítomní, zvláště v přeplněném metru Madridu či Barcelony, na náměstích a v blízkosti populárních turistických atrakcí. Vždy mějte peněženku a telefon v dohledu.

Tip pro zkušené: Naučte se pár základních španělských frází – usnadní vám to komunikaci a možná i odradí případné zloděje. Nevystavujte na odiv drahé šperky ani fotoaparáty.

Varování před sluncem: Španělské slunce je silné, opalovací krém s vysokým faktorem je nutností. Dehydratace je reálné nebezpečí, proto pijte dostatek tekutin.

Doprava: Větší města mají skvělou veřejnou dopravu, ale dávejte si pozor na kapsáře i v autobusech a tramvajích. Taxíky jsou obecně spolehlivé, ale raději si předem zkontrolujte ceník.

Jídlo a pití: Tapasy jsou skvělé, ale dávejte si pozor na množství konzumace alkoholu, zejména v horku. Vždy si ověřujte, zda je restaurace čistá a hygienická.

Kam na dovolenou za bílým pískem?

Na bílou pláž? Záleží na vašich preferencích a rozpočtu.

Maledivy: Luxusní, ale drahé. Očekávejte dokonalé pláže, křišťálově čistou vodu, ale i vysoké ceny všeho. Ideální pro romantickou dovolenou nebo svatební cestu. Počítejte s cestováním mezi ostrovy.

Seychely: Nabízí podobnou krásu jako Maledivy, ale s trochou více zeleně a s možností prozkoumat i vnitrozemí. Ceny jsou o něco nižší, ale stále se jedná o dražší destinaci.

Mauricius: Kombinace krásných pláží, bohatého podmořského života (ideální pro šnorchlování a potápění) a pestřejších aktivit než na Maledivách či Seychelách. Nabízí lepší poměr ceny a kvality.

Zanzibar: Méně luxusní, ale zato autentičtější a cenově dostupnější varianta. Krásné pláže se mísí s bohatou kulturou a spoustou příležitostí k poznávání. Počítejte s rušnějším prostředím.

Francouzská Polynésie: Absolutní luxus, soukromí a klid. Bora Bora, Moorea – jména evokující idylické pláže a nadstandardní služby. Cena odpovídá exkluzivitě.

Mosambik: Skvělá volba pro ty, kteří hledají kombinaci krásných pláží, autentické kultury a nižších cen. Nabízí širokou škálu možností, od luxusních resortů až po levnější ubytování.

Tipy pro výběr:

  • Rozpočet: Maledivy a Francouzská Polynésie jsou nejdražší, Zanzibar a Mosambik nejlevnější.
  • Aktivity: Mauricius nabízí nejširší paletu aktivit, zatímco Maledivy se více zaměřují na relaxaci.
  • Atmosféra: Zanzibar a Mosambik nabízí autentičtější zážitek, zatímco Maledivy a Seychely jsou spíše o luxusu a soukromí.

Doporučení: Před rezervací si pečlivě prověřte recenze a srovnejte ceny.

Kam na dovolenou k moři ve Španělsku?

Španělsko nabízí skvělé možnosti pro aktivní dovolenou u moře! Místo lenošení na pláži bych doporučil prozkoumat tyto lokality:

Sant Pol de Mar (Costa Brava): Ideální pro potápění a šnorchlování, krásné skalnaté pobřeží s mnoha zátokami, vhodné i pro kajaky a paddleboarding. Možnost výletů do hor a procházek po pobřežní stezce.

Carboneras (Almería): Skvělé podmínky pro windsurfing a kitesurfing, silný vítr a krásné pláže. Možnost výletů do národního parku Cabo de Gata-Níjar s unikátní krajinou.

Cala Mondragó (Mallorca): Klidnější zátoka, perfektní pro šnorchlování a plavání, ideální pro rodiny s dětmi. V okolí jsou krásné turistické stezky s výhledy na moře.

Playa de Maspalomas a Playa del Ingles (Gran Canaria): Obě pláže nabízí široké možnosti vodních sportů, od surfování po parasailing. V okolí jsou duny Maspalomas, skvělé pro procházky a sandboarding.

Ses Illetes (Formentera): Krásná pláž s bílým pískem a tyrkysovou vodou, skvělá pro relaxaci, ale i pro paddleboarding a kajaky. Možnost výletů lodí na okolní ostrovy.

Agua Blanca (Ibiza): Klidnější pláž s možností šnorchlování a pozorování podmořského života. V okolí je mnoho cyklistických stezek a možnost pěších túr.

Pláž El Bollullo (Tenerife): Černá sopečná pláž, skvělá pro surfování, zejména pro zkušenější surfaře. V okolí jsou krásné turistické trasy vulkanickou krajinou.

Kolik stojí lehátka na pláži?

Lehátka na pláži? Cena se pohybuje okolo 30 leva (cca 380 Kč) za set – dvě lehátka a slunečník. To je ale jen orientační cena. Na turisticky atraktivnějších místech, třeba na jižním pobřeží, počítejte s vyššími částkami, klidně i o 50% navíc. Tip: Pokud chcete ušetřit, vyhněte se nejfrekventovanějším plážím a zkuste najít klidnější zátoky. Někde si můžete lehátka vzít s sebou, ale to se vždycky vyplatí ověřit předem. Nebojte se i improvizovat – většinou postačí vlastní deka a kousek stínu pod stromem. Další ušetření: Většina pláží nabízí i služby baru a občerstvení, ale ceny tam bývají vyšší. Voda v PET lahvích je levnější když si ji koupíte v supermarketu.

Důležité: Vždy si cenu předem ověřte a neplaťte víc, než je obvyklé. A nezapomeňte na opalovací krém!

Co se nesmí převézt ze Španělska?

Španělsko, země slunce, pláží a fascinující biodiverzity, má i svá pravidla ohledně vývozu. Zapamatujte si, že je signatářem CITES, mezinárodní úmluvy chránící ohrožené druhy flóry a fauny. To v praxi znamená, že s sebou z dovolené nesmíte vozit mnoho zdánlivě nevinných “suvenýrů”. Mám na mysli především korály – ty nádherné, barevné útvary z mořského dna. Zapomen’te také na mušle, byť sebemenší. Kaktusy a orchideje, tak typické pro některé španělské oblasti, jsou rovněž chráněny. Stejně tak želvy, ať už mořské, nebo suchozemské, a jejich vejce. Kontrola na letištích bývá přísná, a pokud se pokusíte propašovat zakázaný druh, hrozí vám citelná pokuta a dokonce i trestní stíhání. Věřte mi, zážitek z dovolené vám to rozhodně nezlepší. Raději si pořiďte kvalitní fotografie, které vám zůstanou na památku a přitom nikomu neublíží. Informace o konkrétních druzích, které podléhají ochraně CITES, si můžete snadno ověřit na webových stránkách španělských orgánů ochrany přírody, abyste si byli jisti, co si můžete bez obav odvézt domů. Pamatujete, že ochrana přírody je záležitostí nás všech.

Co se vyplatí koupit ve Španělsku?

Španělsko, země slunce a vášně, nabízí i skvělé nákupní příležitosti. Kůže je zde králem! Kožené zboží, ať už bundy, kabelky, nebo boty, se vyplatí kupovat právě tady. Rozdíl v ceně oproti České republice je markantní, a to samé platí o kvalitě. Nečekejte levnou imitaci, ale skutečnou řemeslnou práci, která vydrží. Prozkoumejte menší obchody v historických centrech, tam objevíte skutečné poklady. Zejména v Seville a Grenadě jsem našel skutečné skvosty.

Nezapomínejte na španělské víno! Rioja je klasika, ale nezapomeňte ochutnat i regionální speciality. Malaga, Ribera del Duero – každé místo má své unikátní odrůdy a chutě. Kromě lahví se vyplatí pořídit i kvalitní brandy, například Jerez. A samozřejmě sangrii, ten osvěžující nápoj je prostě španělský must-have. Při nákupu vína se nebojte zeptat na doporučení – místní vám rádi pomohou vybrat to pravé.

Kromě kůže a alkoholu doporučuji hledat i keramiku, zejména v Andalusii. Tradiční vzory a ruční výroba jsou úchvatné. A pro milovníky sladkostí je tu turrón – mandlový nugát, typická vánoční pochoutka, ale k dostání celoročně.

Kde je bílý písek?

Bílý písek? To není žádný problém! Najdete ho na mnoha překrásných místech po celém světě. Amerika nabízí nespočet možností – od sněhobílých pláží Argentiny a Chile, přes azurové pobřeží Mexika a Kostariky až po exotické Brazílie a Galapágy. Ekvádor pak doplňuje tuto kolekci úchvatných destinací.

Ale ani Afrika nezůstává pozadu. Zde se setkáte s bílými plážemi v nejrůznějších koutech. Představte si ty nádherné kontrasty – sněhobílý písek Botswany, exotický Zanzibar, dramatické pobřeží Namibie, jedinečnou přírodu Madagaskaru, historické Maroko, divokou Jihoafrickou republiku, fascinující Tanzanii, či malebné Rwanda a Keňu.

Tip pro cestovatele: Kvalita a typ bílého písku se liší v závislosti na regionu. Některé pláže nabízejí jemný práškový písek, ideální pro opalování a vodní sporty, zatímco jiné se pyšní hrubším, korálovým pískem.

Plánujete cestu? Zde je několik dalších užitečných informací:

  • Amerika: Před cestou si ověřte aktuální bezpečnostní situaci v dané zemi a informujte se o potřebných očkováních.
  • Afrika: V některých oblastech je nutné dodržovat zvýšenou opatrnost a respektovat místní zvyky a tradice. Nezapomeňte na repelent proti hmyzu.

Pro více informací o specifických lokalitách doporučuji prohledat cestovní průvodce a webové stránky zaměřené na cestování.

  • Před cestou si vždy ověřte aktuální počasí.
  • Rezervujte si ubytování a letenky s dostatečným předstihem, hlavně v hlavní turistické sezóně.

Co je zakázáno ve Španělsku?

Španělsko je nádherná země, ale s fotografováním je potřeba opatrnosti. Fotografování vojenských objektů, námořních přístavů a vojenského či vládního personálu je přísně zakázáno. Nedělejte si starosti, pokud nemáte v plánu prozkoumávat tajné vojenské základny, s tímto problémem se pravděpodobně nesetkáte. Mnohem častěji se setkáte se zákazem fotografování v kostelích a muzeích. Někdy je to kvůli ochraně uměleckých děl před poškozením bleskem, jindy jde o ochranu soukromí. Vždy si všímejte cedulek „Prohibido sacar foto“ nebo přeškrtnutého symbolu fotoaparátu či kamery. Ignorování těchto zákazů může vést k nepříjemnostem, ačkoliv je pravděpodobnost postihu nízká, vyhnete se zbytečným komplikacím.

V některých muzeích se platí dodatečný poplatek za fotografování a natáčení videa. Doporučuji se před návštěvou muzea informovat o jejich pravidlech na oficiálních webových stránkách. V kostelích je fotografování často tolerováno, pokud nerušíte bohoslužby a nebudete používat blesk. I tak je ale vhodné se na místě informovat u duchovního nebo obsluhy. Při fotografování památek a historických budov si dejte pozor na davy turistů – nechtěně byste mohli zachytit na fotografii soukromí někoho jiného. Vždy dbejte na ohleduplnost a slušné chování.

Pamatujete si, že respekt k místním zvykům a předpisům je klíčem k příjemné dovolené.

Kolik peněz si vzít do Španělska?

Na otázku, kolik peněz si vzít do Španělska, není jednoduchá odpověď, záleží na vašich preferencích a stylu cestování. Pro 8-15 denní pobyt doporučuji rozpočet 100-150 € na osobu *denně*, což je spíše orientační číslo pro středně náročný výlet. Pokud plánujete luxusnější dovolenou, s častými návštěvami restaurací a aktivitami, budete potřebovat více.

Hotovost: I když Španělsko je poměrně zvyklé na bezhotovostní platby, je vhodné mít vždy s sebou určitou hotovost (eura) pro menší obchody, trhy a dopravu, zejména ve menších městech a venkovských oblastech. Doporučuji mít s sebou minimálně 100-200 € v hotovosti.

Platební karty: Kreditní karty VISA, Mastercard a Maestro jsou široce akceptovány, ale American Express a Diners Club méně. Vždy je dobré mít s sebou dvě různé karty pro případ ztráty nebo krádeže. Ujistěte se, že vaše banka neúčtuje vysoké poplatky za výběry z bankomatů v zahraničí.

Další tipy:

  • Srovnejte si kurzy: Než vyrazíte, informujte se o aktuálním kurzu eura a porovnejte si poplatky za výběry z bankomatů u vaší banky.
  • Bankomaty: Bankomaty naleznete snadno ve většině měst a turistických oblastí. Využijte je pro výběr hotovosti.
  • Cestovní šeky: Cestovní šeky se již moc nevyužívají a jejich směňování je komplikované. Nedoporučuji je brát.
  • Online bankovnictví: Sledujte své bankovní účty i během dovolené, abyste měli přehled o svých výdajích a včas odhalili případnou neoprávněnou transakci.

Rozpočet si rozplánujte předem: Zohledněte náklady na ubytování, jídlo, dopravu, vstupy do muzeí a památek, aktivity a suvenýry. Nezapomeňte si přidat i rezervu na neočekávané výdaje.

  • Levné jídlo: Tapas bary nabízí levné a chutné občerstvení.
  • Doprava: Využívejte veřejnou dopravu, která je v mnoha městech levnější a efektivnější než taxi.
  • Získejte si informace o cenách předem: Přečtěte si recenze a porovnejte ceny různých služeb a atrakcí.

Jak je draho ve Španělsku?

Takže, jak je to s těmi španělskými cenami? Obecně se životní náklady pohybují zhruba o 1,6 % nad českou úrovní.2 To ale neznamená, že budete platit všude víc. V menších městech a vesnicích se dá žít poměrně levně, ceny potravin a běžného zboží jsou srovnatelné s velkými českými městy.

Kde se ale propast otevírá, je bydlení. Zejména ve velkých městech jako Madrid či Barcelona se připravte na výrazně vyšší ceny nájmů i nemovitostí.

Na co si dát pozor:

  • Jídlo a pití: V turistických oblastech počítejte s vyššími cenami, ale na trzích a v lokálních restauracích mimo hlavní tahy najdete skvělé jídlo za rozumné peníze. Tapas jsou skvělý způsob, jak ochutnat různé speciality za dostupnou cenu.
  • Doprava: Veřejná doprava je obecně dostupná a levnější než v ČR, ale taxi ve velkých městech může být drahé. Zvažte využití metra nebo autobusů.
  • Aktivity: Vstupné do muzeí a památek se liší, ale většinou je to srovnatelné s českými cenami nebo jen mírně dražší. Mnoho aktivit, jako je procházka po pláži nebo výlet do hor, je zcela zdarma.
  • Nákupy: Supermarkety nabízejí podobné ceny jako u nás, ale v malých obchodech v turistických destinacích se ceny mohou výrazně lišit.

2Uvedené číslo je pouze orientační a může se lišit v závislosti na regionu a způsobu života.

Co se nesmí vozit do Španělska?

Co všechno si můžete vzít s sebou do Španělska bez obav z celních problémů? To je otázka, která trápí nejednoho cestovatele. V zásadě platí, že se držíte limitů pro bezcelní dovoz. Ty jsou poměrně štědré, ale je důležité je znát, abyste se vyhnuli nepříjemnostem na letišti.

Tabákové výrobky: Můžete si vzít 200 cigaret, 50 doutníků, 250 gramů tabáku na kouření, nebo libovolnou kombinaci těchto výrobků, která se do těchto limitů vejde. Je ale důležité si uvědomit, že Španělsko má své vlastní přísné zákony týkající se kouření na veřejných místech.

Alkohol: Zde si můžete dovolit 1 litr destilátu nebo lihovin a 2 litry vína. To je skvělé pro milovníky vína, Španělsko je přece vinná velmoc! Nezapomeňte, že i s alkoholem platí pravidla zodpovědného pití.

Parfémy a toaletní voda: Můžete si vzít 50 gramů voňavky nebo 0,25 litru toaletní vody. To by mělo stačit na celou dovolenou, ale pokud plánujete delší pobyt, zvažte nákup na místě.

Léky: Nezapomeňte si vzít dostatek léků, které pravidelně užíváte. Je důležité mít u sebe lékařský předpis, a množství a druh léků by měly odpovídat délce pobytu. V případě pochybností se poraďte se svým lékařem před cestou.

Důležité upozornění: Tyto limity se vztahují na osoby starší 17 let. Pro mladistvé platí jiné limity, často nižší, nebo dokonce úplný zákaz některých druhů zboží. Před cestou se vždy informujte o aktuálních předpisech. A nikdy nepodceňujte celní kontrolu, i když se vám zdá, že máte všechno v pořádku. Lepší je prevence než následné nepříjemnosti.

Kde je v Itálii nejčistší moře?

Chceš nejčistší moře v Itálii? Sardinie je jasná volba! Její pláže, často s bílým pískem a tyrkysovou vodou, jsou legendární. Prozkoumej například Costa Smeralda s křišťálově čistou vodou ideální pro šnorchlování a potápění. Nezapomeň ale na silný vítr – skvělý pro windsurfing a kitesurfing!

Toskánsko a Liguria nabízí alternativu s dramatickými skalnatými útesy a menšími, ale o to malebnějšími zátokami. V Ligurii si dej pozor na silnější vlny, ale odměnou ti budou úžasné výhledy a skvělé možnosti pro freediving. Toskánské pobřeží nabízí klidnější atmosféru, ideální pro kajaky a paddleboarding.

Sicílie, s vulkanickou historií, má taky co nabídnout. Najdeš tam jak dlouhé písčité pláže, tak i dramatické skalní útvary. Voda je čistá, ale kvůli proměnlivému počasí je dobré si zkontrolovat předpověď před plánovanými vodními sporty.

Jadran nabízí delší písčité pláže s pozvolným vstupem do moře, perfektní pro rodiny s dětmi. Ale pro čistotu vody se spíš drž Sardinie, Toskánska nebo Ligurie. Tyto lokality často vyhrávají v žebříčcích čistoty mořské vody v Itálii.

Na čem ležet na oblázkové pláži?

Na oblázkové pláži nejlépe poslouží lehká, skladná karimatka z pěny EVA. Je odolná, snadno se čistí a skvěle tlumí nerovnosti. Na rozdíl od molitanu, který nasákne vodu a dlouho schne, EVA karimatka zůstane suchá a lehká. Pro větší pohodlí zvolím raději tlustší variantu, minimálně 10 mm. Dá se snadno srolovat a připnout k batohu, takže nezabere mnoho místa. Pro ještě větší komfort lze pod ni umístit tenkou, lehkou podložku z reflexní fólie – odrazí teplo od země a zamezí prochladnutí. Alternativou jsou nafukovací podložky, ale ty zaberou po sbalení více místa a hrozí jejich propíchnutí. Kvalitní EVA karimatka je investicí na několik let.

Pro náročnější podmínky, například skalnatou pláž, doporučuji zvážit použití samonafukovací karimatky. Ty sice zaberou po sbalení víc místa, ale nabízejí mnohem lepší izolaci a pohodlí.

Kde je bílý písek u moře?

Francouzská Polynésie? To je pecka pro aktivní turisty! Bílé písečné pláže tam jsou samozřejmě, ale to je jen začátek. Představ si kiteboarding na Bora Bora, s křišťálově čistou vodou a větrem, který ti bude nadnášet. Nebo potápění a šnorchlování mezi korály – řasy a pestrobarevné ryby ti vyrazí dech. 4 500 km² rozlohy nabízí nespočet ostrovů a atolů, každý s jinou nabídkou. Můžeš si půjčit kajak a prozkoumat skryté laguny, jít na trek po sopečných ostrovech, nebo si zkusit surfování na vlnách Tichého oceánu. Nezapomenutelný zážitek zaručen. Je potřeba si ale dopředu zjistit nejlepší období pro jednotlivé aktivity, počasí je proměnlivé. A hlavně si nezapomeň zabalit kvalitní opalovací krém!

Tip: Moorea nabízí skvělé podmínky pro trekking a výhledy na okolní ostrovy. Na Rangiroa zase najdeš jedno z nejlepších míst na světě pro potápění s žraloky.

Kde jsou pláže s bílým pískem?

Toužíte po sněhobílých plážích? Mám za sebou desítky cest a mohu s jistotou říci, že Maledivy jsou synonymem pro dokonalost. Azurové moře, jemný písek, luxusní resorty – ideální pro romantickou dovolenou. Nečekejte ale levnou záležitost. Seychely nabízejí podobnou krásu, avšak s větší rozmanitostí ostrovů a příležitostí k objevování. Pro milovníky vodních sportů je Mauricius skvělou volbou – kombinace bílých pláží s bohatým podmořským světem. Zanzibar láká kombinací sněhobílých pláží s bohatou kulturou a kořením. Pokud toužíte po skutečně odlehlém ráji, zvolte Francouzskou Polynésii – jejích atoly s tyrkysovou vodou jsou nezapomenutelné, i když odlehlost si vybírá svoji daň v podobě delší cesty a vyšších cen. A konečně, Mosambik nabízí skvělý poměr ceny a kvality – krásné pláže s méně rozvinutou turistikou, ideální pro dobrodružnější povahy. Nezapomeňte si ale ověřit aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti před cestou.

Při plánování cesty zvažte, co od dovolené očekáváte: luxusní all-inclusive resort, dobrodružství, poznávání kultury, nebo klidnou relaxaci. Každý z uvedených cílů nabízí něco jiného a výběr závisí na vašich preferencích a rozpočtu. Doporučuji prostudovat recenze a cestovní blogi, abyste si vytvořili co nejúplnější představu před finální rezervací.

Na závěr ještě malá rada: nejlepší čas na návštěvu většiny těchto destinací je během suchého období, obvykle od listopadu do dubna. Nicméně, i během deštivého období se dá najít krásné počasí a ceny bývají nižší.

Kde je nejčistší moře v Evropě?

Chorvatské Jadranské moře se právem řadí mezi nejčistší v Evropě. Důsledná ochrana životního prostředí, podpořená i evropskými fondy, je zde znatelná. Mnohé pláže se pyšní modrou vlajkou, světovým certifikátem kvality mořské vody a pobřeží. To však není jen otázka čistoty vody, ale i bohatého podmořského života. Potápění a šnorchlování v průzračných vodách odhalí pestrou paletu mořských druhů, od korálů až po rozmanité ryby. Oblast kolem ostrovů Mljet a Kornati je pak skutečným rájem pro milovníky mořského života a potápění. Udržitelný turismus, i když v některých oblastech stále probíhá diskuse o jeho efektivitě, je klíčovým faktorem. Chorvatsko investovalo do modernizace kanalizačních systémů a snižuje používání chemikálií v zemědělství, což pozitivně ovlivňuje kvalitu mořské vody. Nicméně, i zde se setkáte s rozdíly v čistotě moře, záleží na konkrétní lokalitě a hustotě turismu. Nejčistší vodu obvykle naleznete na odlehlých ostrovech a v méně turisticky zatížených oblastech. Pro srovnání: kvalita mořské vody je pravidelně monitorována a výsledky jsou veřejně dostupné, což umožňuje návštěvníkům vybrat si pláž s nejlepší kvalitou vody.

Vliv masového turismu na čistotu moře je tématem neustálých debat. I přes snahy o udržitelnost, se v přeplněných zátokách může objevit vyšší koncentrace odpadu a zhoršená kvalita vody. Proto je důležité vyhledávat méně frekventované lokality a respektovat přírodu.

Jak zapíchnout slunečník na pláži?

Zapíchnutí plážového slunečníku? Žádný problém, milí cestovatelé! Zkušený poutník ví, že stačí zapíchnout tyč slunečníku do písku – čím hlouběji, tím lépe. Písek by měl být zhutněný, ideálně vlhký, aby držel lépe. Pro nestabilní písky, jako jsou ty na některých tropických plážích, doporučuji speciální stojan – těžší a stabilnější, než se na první pohled zdá. Viděl jsem i improvizace s kameny či lahvemi s vodou, ale stojan je jistota. Nepodceňujte sílu větru, zejména u těch lehkých, bambusových slunečníků. Dobře zafixovaný slunečník vám zajistí stín a pohodlí i během těch nejžhavějších dnů. A věřte mi, na cestách je to k nezaplacení.

Tip pro zkušenější: Všimněte si, jak místní obyvatelé zapichují slunečníky. Můžete se od nich leccos naučit. A pozor na odliv a příliv – nejlepší místo pro slunečník najděte tak, aby vám ho vlny neodnesly.

Kde je černá pláž?

Černá pláž? Reynisfjara! Tohle místo je absolutní pecka! Jedna z nejznámějších a nejvíc foťákem zdokumentovaných lokalit na Islandu. Kombinace černého písku a úžasných skalních útvarů je dechberoucí.

Kde ji najdeš? Na jihu Islandu, kousek od vesnice Vík í Mýrdal. Doporučuju si to pořádně zmapovat předem, protože islandské počasí je nevyzpytatelné a navigace může být občas záludná.

Co tě tam čeká?

  • Dramatické útesy: Reynisdrangar, ty bazaltové sloupy vyčnívající z moře, jsou ikonické. Pozor ale na vlny – jsou silné a nebezpečné!
  • Černý písek: Vytvořený sopečným popelem a horninami, prostě úžasná podívaná.
  • Výhledy: Z pláže máš fantastický výhled na oceán a okolní krajinu. Ideální místo na focení.
  • Možnost túry: V okolí je spousta pěších tras, takže si můžeš prodloužit výlet.

Tipy pro aktivní turisty:

  • Pozor na vlny: Jsou silné a nebezpečné, nedávej se do blízkosti vody bez opatrnosti.
  • Oblečení: I v létě může být chladno a větrno, takže si vezmi vrstvy oblečení a nepromokavou bundu.
  • Obuv: Pevná turistická obuv je nezbytností, protože terén může být nerovný.
  • Jídlo a pití: Nezapomeň si vzít dostatek zásob, v okolí nemusí být mnoho možností občerstvení.

Závěr: Reynisfjara je naprostá nutnost pro každého milovníka aktivní turistiky a krásné přírody. Jen si dávej pozor na nebezpečí a užij si to!

Kolik stojí lehátka na Mallorce?

Plánujete dovolenou na Mallorce a zajímá vás cena lehátek? Buďte připraveni, že většina hotelů zde neposkytuje lehátka a slunečníky zdarma. Je to běžná praxe na mnoha španělských plážích, a Mallorca není výjimkou.

Kolik tedy zaplatíte? Počítejte s cenou několika eur denně za lehátko a slunečník. Cena se liší podle lokality i konkurence. Na populárních plážích, jako je například Playa de Palma, očekávejte vyšší ceny než v klidnějších zátokách.

Tipy pro úsporu:

  • Vyberte si méně turistické pláže: Na méně frekventovaných plážích můžete často najít levnější, nebo dokonce i zdarma dostupná místa.
  • Přijďte brzy ráno: Nejlepší místa se obsazují brzy ráno, takže pokud chcete mít jistotu, že si lehátko seženete, přijďte na pláž co nejdříve.
  • Zvažte vlastní osušku: Pokud vám nevadí ležet na písku, ušetříte si náklady na pronájem lehátka.
  • Vyjednávejte: Někdy se dá cena lehátka s slunečníkem lehce usmlouvat, zvláště pokud si chcete pronajmout více kusů.

Co dále očekávat:

  • Některé pláže mají stánky s pronájmem lehátek, jiné nabízejí služby přímo od obsluhy na pláži.
  • Cena se obvykle pohybuje mezi 5-15 eury za lehátko a slunečník na den, ale může se lišit.
  • V některých hotelech je možné lehátka pronajmout i v případě, že tam nebudete ubytovaní, ale je to nutné ověřit předem.

Dobře si proto před cestou ověřte situaci na konkrétní pláži, kterou plánujete navštívit.

Scroll to Top