Na kterém hradě se natáčela pohádka?

Pohádka Klíč svatého Petra se natáčela na několika úžasných místech, která rozhodně stojí za návštěvu! Zámek Sychrov, s nádherným parkem a romantickou atmosférou, nabízí prohlídky interiérů i rozsáhlého areálu. Doporučuji prozkoumat i okolní krajinu, cyklostezky tu vedou přímo pohádkově! Hrad Zvíkov, impozantní gotická pevnost na soutoku Vltavy a Otavy, je další klenot. Výhledy z hradu jsou dechberoucí a jeho historie fascinující. Nezapomeňte si prohlédnout i interiéry, které jsou skvěle zachovalé. Slavonice, malebné historické město, nabízejí procházku krásným náměstím a úzkými uličkami. Zde se ideálně kombinuje prohlídka historických památek s posezením v útulné kavárně. Celá trasa nabízí krásnou kombinaci historických památek a přírody, ideální pro víkendový výlet. Nezapomeňte si ale zkontrolovat otevírací hodiny všech lokalit před návštěvou!

Kde je největší hrad na světě?

Pražský hrad, to není jen hrad, to je fascinující město v městě! Největší hradní komplex na světě, jak uvádí i Guinnessova kniha rekordů, s plochou téměř 70 000 m². Jeho rozlehlost je skutečně úchvatná. Projděte se jeho nádvořím a vnímejte jeho historii.

Dominantou je samozřejmě katedrála sv. Víta, největší chrám v České republice, s bohatou výzdobou a fascinující historií. Nezapomínejte se pokochat nádhernými vitrážemi a prozkoumat hrobku českých králů.

Co byste neměli minout? Určitě Zlatou uličku s malebnými domky, kdysi obývanými alchymisty, a Starý královský palác s jeho reprezentačními sály.

  • Tip pro návštěvu: Plánujte si dostatek času. Pražský hrad je rozsáhlý a prohlídka všech jeho částí zabere celý den.
  • Doprava: Nejlepší přístup je pěšky od Malostranského náměstí nebo tramvají.
  • Vstupné: Vstupné se liší podle prohlídkového okruhu a částí hradu.

Kromě samotných staveb je fascinující i celková atmosféra. Představte si, že po staletí zde žili králové, císaři, arcibiskupové… Ta energie je opravdu cítit!

  • Státní pokladnice
  • Bazilika sv. Jiří
  • Stará královská palác

Vydejte se na cestu časem a objevte kouzlo Pražského hradu – jedinečného místa s nezapomenutelnou atmosférou!

Který hrad nebyl nikdy dobyt?

Hrad Pernštejn, jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších moravských hradů, se pyšní unikátní historií. Jeho strategická poloha na skalním ostrohu nad Nedvědicí mu zaručila nedobytnou pověst po celá staletí. Nikdy nepadl do rukou nepřátel, což je v českých dějinách naprostá výjimka. Jeho robustní gotická architektura, zachovalé interiéry a rozsáhlé nádvoří nabízejí fascinující pohled do života středověké šlechty. Doporučuji prohlídku s průvodcem, která odhalí mnohé detaily a zajímavosti, neviditelné pouhým okem. Plánujte si dostatek času na prozkoumání celého areálu, včetně rozsáhlého hradního parku s nádherným výhledem na okolí. V okolí hradu se nachází i několik turistických tras, ideálních pro příjemnou procházku po malebné krajině.

Příjezd autem je možný, ale parkoviště má omezenou kapacitu. Doporučuji využít i alternativní dopravu, například autobusové spojení, nebo se vydat na cestu pěšky po turistických stezkách. V Nedvědici je několik restaurací a penzionů, kde si můžete po prohlídce hradu odpočinout a občerstvit se.

Který český hrad je nejstarší?

Přimda, neboli Burg Pfraumberg pro fajnšmekry německé historie, je absolutní pecka! Zřícenina nejstaršího známého kamenného hradu v Čechách, postavená v roce 1121 za vlády Vladislava I. Leží na kopci Přimda (848 m n. m.) nad městem Přimda v okrese Tachov. Výstup sice není nijak extrémní, ale krásné výhledy do širokého okolí za to rozhodně stojí. Románská architektura hradu je fascinující a skvěle se fotí. Trasa k hradu je nenáročná, takže se sem dá vydat i s dětmi. Nezapomeňte si vzít dobrou obuv a dostatek vody, po cestě moc možností na doplnění zásob není. A pokud vás zajímá historie, určitě si přečtěte něco o jeho bouřlivé minulosti – útoky, požáry… Přimda toho zažila hodně! Doporučuji prohlédnout si i samotné město Přimda po sestupu z kopce.

Jaké pohádky se natáčely na hradě Kost?

Hrad Kost? Perfektní výletní cíl! Natáčely se tam pohádky O ztracené lásce (2002) a O ztraceném princi (2008), a dokonce i horor Hannibal – Zrození (2007). Kromě hradu se ale filmaři často zdržovali i na nedalekém Kopicově statku, který se objevil v pohádkách Nesmrtelná teta (1993), Princ a Večernice (1978), Princ Bajaja (1971), O ztracené lásce (2002) a filmu Prima sezóna (1994). Doporučuji si před návštěvou prohlédnout mapu okolí – procházka po romantických lesních stezkách kolem hradu je skvělým doplňkem k prohlídce. Nezapomeňte na pevnou obuv, terén je místy náročnější. A pokud chcete zažít opravdové dobrodružství, zkuste výšlap na nedalekou rozhlednu – panoramatický výhled na Český ráj stojí za to!

Na kterém hradě se natáčela pohádka Třetí princ?

Pohádka Třetí princ se natáčela na majestátním hradě Křivoklát, který je sám o sobě fascinující památkou. Hrad, s jehož historií se pojí řada legend a pověstí, nabízí návštěvníkům prohlídku mnoha krásných prostor, včetně těch, které se ve filmu objevily. Pavel Trávníček zde ztvárnil dvojroli princů Jaroslava a Jaromíra. Doporučuji návštěvu hradu nejen fanouškům této pohádky, ale i všem milovníkům historie a romantické architektury. Křivoklát se nachází v malebné krajině Křivoklátských lesů, které nabízejí nespočet turistických tras a možností pro pěší turistiku či cykloturistiku. Nezapomeňte si prohlédnout i krásné okolí hradu, včetně blízkého hradu Točník.

Jaké pohádky se točily na hradě Pernštejn?

Hrad Pernštejn, majestátní dominanta Českomoravské vysočiny, se stal kulisou mnoha filmových a televizních scén. Jeho impozantní silueta a historické interiéry z něj dělají ideální místo pro pohádkové i historické snímky. Není divu, že se zde natáčely takové klasiky jako Sedmero krkavců a Sůl nad zlato, ale i modernější pohádky typu Jak se budí princezny či Pták Ohnivák.

Jeho kouzlo ale přesahuje hranice žánru. Objeví se i v dramatu Sen o krásné panně a mysteriózním Čert ví proč. Zajímavé je, že Pernštejn překročil i hranice České republiky – zahrál si v italském pohádkovém seriálu Princezna Fantaghiro.

Pro milovníky historie a temnějších témat je relevantní zmínka o jeho účasti ve filmu Juraje Jakubiskova Bathory. A pro odvážnější diváky – Pernštejn se mihne i v hororu Upír Nosferatu.

Tip pro cestovatele: Při návštěvě hradu Pernštejn se nenechte jen unášet jeho historií, ale zkuste si představit natáčení jednotlivých filmů a seriálů. Mnoho míst na hradě je snadno rozpoznatelných.

Kromě zmíněných filmů a seriálů se na hradě natáčely i další produkce. Pro kompletní přehled doporučuji navštívit oficiální stránky hradu.

Jaký je největší hrad v Česku?

Pražský hrad, podle Guinnessovy knihy rekordů největší souvislý hradní komplex na světě, zabírá skoro 70 000 m²! To je fakt pořádná plocha k prozkoumání. Není to jenom procházka po nádvoří, ale pořádný výlet. Doporučuji si naplánovat celodenní výlet, abyste stihli všechny důležité památky: katedrálu sv. Víta (výhled z věží je úžasný!), Zlatou uličku, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a mnoho dalších. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože budete hodně chodit po nerovném terénu a po schodech. Vstupenky si kupte online předem, abyste se vyhnuli frontám. A věřte mi, ten výhled z Pražského hradu na celou Prahu stojí za to! Kromě toho se Pražský hrad pyšní i zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO, což jen potvrzuje jeho výjimečnost.

Tip pro aktivnější turisty: zkuste si projít i zdi a zahrady kolem hradu, objevíte krásné výhledy a klidnější místa mimo hlavní turistické trasy.

Jaká pohádka se natáčela na hradě Kokořín?

Hrad Kokořín, romantická zřícenina tyčící se nad malebnou krajinou Českého ráje, je oblíbeným místem filmových štábů. Jeho kouzlo okouzlilo tvůrce mnoha snímků, ale mezi nejznámější patří bezesporu pohádka Princezna se zlatou hvězdou z roku 1959. Tato jedinečná pohádka, natočená výhradně ve verších, je takřka filmovou ikonou a dodnes si zachovává své kouzlo.

Kokořín však není jen kulisou pro pohádky. Jeho historie sahá hluboko do středověku a nabízí fascinující pohled do minulosti. Pro milovníky historie doporučuji prozkoumat:

  • Interiéry hradu: Přestože je hrad zříceninou, některé prostory jsou přístupné a nabízejí úchvatné výhledy.
  • Okolí hradu: Český ráj je oblastí s nespočtem turistických stezek, ideální pro pěší turistiku a cyklistiku. Nedaleko se nachází i další krásné hrady a zámky.
  • Muzeum: Na hradě sídlí muzeum, které nabízí bližší informace o historii hradu a regionu.

Navštívit Kokořín znamená prožít nejen filmovou pohádku, ale i ponořit se do bohaté historie a krásné přírody. Plánujete-li výlet do Českého ráje, rozhodně si Kokořín nenechte ujít. Doporučuji rezervovat si dostatek času, abyste si vše v klidu prohlédli. A nezapomeňte si vzít fotoaparát – výhledy jsou dechberoucí!

Kromě Princezny se zlatou hvězdou se na Kokoříně natáčely i další filmy, ovšem tato pohádka zůstává symbolem tohoto magického místa. Její jedinečnost spočívá nejen v celoveršové formě, ale i v dokonalé harmonii s krásnou kulisou hradu.

Co se stalo na hradě Houska?

Hrad Houska je proslulý svými tajemnými legendami. Jedna z nich vypráví o dvou myslivcích, kteří údajně zastřelili na hradě zjevení – Oronta – posvěcenou kulkou. Jeho duch prý od té doby hrad straší. Zajímavé je, že existují i další, méně známé příběhy o podivných událostech na Housce. Například se zde podle legend zjevuje beztvářná postava v černé mnišské kápi, která sleduje noční návštěvníky. Hrad je přístupný veřejnosti, ale noční návštěvy se nedoporučují, a to nejen kvůli legendám, ale i kvůli omezenému osvětlení a zhoršené viditelnosti v areálu. Doporučuji návštěvu během dne, kdy je možné si prohlédnout nejen hrad samotný, ale i nádherné okolí. Hrad je postaven v unikátním gotickém stylu a jeho historie sahá až do 13. století. Pro podrobnější informace a rezervaci vstupenek navštivte oficiální webové stránky hradu.

Mimochodem, legendy o Orontovi a beztvářném mnichovi se často prolínají s pověstmi o tajných chodbách a podzemních prostorách, které se údajně nacházejí pod hradem. Ačkoliv je jejich existence sporná, dodávají hradu na tajemnosti a lákavosti. Při prohlídce se zaměřte na architektonické detaily, které jsou neobvyklé a dodnes vzbuzují diskuze mezi historiky.

Kde žije prezident ČR?

Prezident České republiky sídlí na Pražském hradě, monumentálním komplexu s fascinující historií, sahající až do 9. století. Není to jen obyčejné sídlo, ale skutečná klenotnice české historie a architektury, strategicky umístěná na skalnatém ostrohu nad Vltavou, na vrchu Opyš, v samém srdci Prahy. Jeho impozantní rozloha nabízí návštěvníkům nezapomenutelný zážitek.

Co byste neměli minout:

  • Starý královský palác: Královská rezidence po staletí, dnes s bohatou expozicí. Doporučuji si předem zarezervovat vstupenku, abyste se vyhnuli frontám.
  • Katedrála svatého Víta: Gotická dominanta Pražského hradu, pohřebiště českých králů a významné poutní místo. Její majestátní interiéry a vitráže jsou dechberoucí.
  • Zlatá ulička: Kouzelná ulička s malými domky, dříve obývanými hradními řemeslníky, dnes s uměleckými ateliéry a suvenýry. Je to skvělé místo pro fotografování.
  • Jiřího z Poděbrad zahrady: Klidné místo s úchvatným výhledem na Prahu, ideální pro relaxaci po prohlídce hradu.

Pražský hrad, původně raně středověké hradiště, byl po staletí sídlem českých knížat a králů. Jeho proměna od středověkého opevnění k rozsáhlému komplexu paláců, kostelů a zahrad z něj udělala unikátní světové dědictví UNESCO. Od roku 1918 slouží jako sídlo prezidenta republiky, čímž symbolicky propojuje minulost s přítomností.

Prohlídka Pražského hradu si vyžádá několik hodin, doporučuji si proto naplánovat dostatek času a pohodlnou obuv. A nezapomeňte na fotoaparát – budete potřebovat zachytit všechny ty nádherné detaily a panoramatické výhledy na Prahu.

Jaký je nejnavštěvovanější hrad v ČR?

Pražský hrad, jasná volba! Nejnavštěvovanější památka v ČR, bývalé sídlo králů, dnes prezidenta. Ale pro aktivního turistu to není jen procházka po turistických stezkách. Doporučuji si předem zarezervovat vstupenky, abyste se vyhnuli dlouhým frontám, a ideálně si naplánovat cestu tak, aby se vyhnuli nejhorším davům. Prohlídka celého areálu zabere celý den, doporučuji pohodlnou obuv!

Karlštejn – co tam kromě korunovačních klenotů a relikvií?

  • Výstup na hrad: Není to jen procházka růžovou zahradou. Připravte se na mírné stoupání, ale výhledy z hradu stojí za to!
  • Okolí hradu: Prozkoumejte krásné lesy a stezky v okolí. Můžete si udělat delší túru, třeba až k nedalekému hradu Koněprusy.
  • Cykloturistika: Karlštejn je výborným výchozím bodem pro cyklovýlety po okolí. Mnoho značených tras pro různé úrovně zdatnosti.
  • Horolezectví: Pro zkušenější turisty je v okolí Karlštejna několik skalních útvarů vhodných pro lezení. (Nutno ověřit dostupnost a bezpečnostní předpisy!)

Tip: Prohlídka Karlštejna a prozkoumání okolí je nejlepší spojit s noclehem v některé z blízkých vesnic. To vám umožní lépe prožít atmosféru a vyhnout se turistickému ruchu během dne.

Kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty?

Kultová pohádka S čerty nejsou žerty, která si získala srdce generací, nabízí divákům nádherné lokace. Dominantní Čertův mlýn se ve skutečnosti nachází v malebném Dolském mlýně u Jetřichovic v Českém Švýcarsku – oblasti, kterou osobně považuji za jeden z nejkrásnějších koutů Evropy. Zajímavostí je, že právě zde, téměř o padesát let dříve, vznikaly scény k další nesmrtelné pohádce, Pyšné princezně. Tato skutečnost podtrhuje magickou atmosféru místa, která se dokonale hodí k pohádkovému světu.

Další natáčení probíhalo u zatopené pískovny v Adršpachských skalách. Adršpašsko-teplické skály, to je úchvatná krajina skalních měst, která patří mezi nejvýznamnější evropské přírodní památky. Její dramatická krása, s věžemi, skalními tunely a jezery, přímo vybízí k filmování fantastických příběhů. Ne nadarmo se zde natáčela i další Troškova pohádka, Z pekla štěstí, kde skalní město posloužilo jako útočiště pro draka. Doporučuji návštěvu – pro milovníky turistiky a přírody je to skutečný ráj.

  • České Švýcarsko: Unikátní skalní útvary, malebné vesničky, turistické stezky a nádherné výhledy. Ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku.
  • Adršpašsko-teplické skály: Prozkoumejte labyrint skalních útvarů, obdivujte jedinečnou flóru a faunu. Možnost projížďky na lodi po jezerech.

Pro ty, co se chystají po stopách těchto pohádek, doporučuji podrobnější plán cesty s ohledem na sezónu a počasí. Obě lokality jsou dostupné autem, ale i pěšky, v závislosti na zvolené trase.

Jaká pohádka se natáčela na hradě Buchlov?

Na majestátním hradě Buchlov se natáčela pohádka O statečném kováři. Tento československý film, dlouhý 78 minut, patří mezi klasické filmové pohádky, které si získaly srdce mnoha generací. Buchlov, s jeho impozantní architekturou a malebným okolím, tvoří dokonalou kulisu pro pohádkovou atmosféru. Pokud se chystáte navštívit tento krásný hrad, nezapomeňte si vzít s sebou i tuto pohádku, abyste si prohlídku ještě více zpříjemnili a prohloubili. Hrad Buchlov, mimochodem, nabízí kromě pohádkových lokací i bohatou historii, prohlídky s průvodcem a nádherný výhled do kraje. Doporučuji si předem zkontrolovat otevírací dobu a případné vstupné. Cesta na hrad vede po romantické krajině, která sama o sobě stojí za návštěvu. Můžete se těšit na procházku lesem, možnost ochutnat místní vína a mnoho dalších zážitků. Pro milovníky historie i pohádkových filmů je Buchlov naprostou nezbytností.

Co se natáčelo na hradě Houska?

Hrad Houska, opředený tajemnými pověstmi o průrvě do pekla a odsouzenci, který do ní byl spuštěn, je fascinujícím místem. Tato legenda, dodnes živá v představách mnoha, dodává hradu unikátní atmosféru. Mnoho návštěvníků sem míří právě kvůli ní. Kromě legendy je důležité zmínit, že hrad inspiroval i významné osobnosti české kultury. Karel Hynek Mácha, jeden z nejvýznamnějších českých básníků, navštívil Housku na počátku 19. století a nepochybně ho hrad okouzlil svou romantickou, tajemnou atmosférou. Jeho návštěva dodává hradu další historickou hodnotu.

Praktické informace pro návštěvníky:

  • Prohlídka hradu je poměrně krátká, ale velmi poutavá.
  • Doporučuji si přečíst legendu o průrvě do pekla předem, prohlídka tak bude ještě zajímavější.
  • V okolí hradu se nachází krásná příroda, ideální pro krátkou procházku.
  • Hrad je přístupný po celý rok, ale otevírací doba se mění podle sezóny, proto si ji ověřte předem na webových stránkách hradu.

Kromě legendy a Máchovy návštěvy je třeba zmínit, že se na Hradě Houska v roce 2003 natáčela pohádka O svatební krajce. Tato skutečnost svědčí o jeho atraktivitě i pro filmaře, kteří ocenili jeho jedinečné kouzlo a dramatické prostředí.

Zajímavosti:

  • Hrad nemá klasický hradní půdorys, jeho architektura je neobvyklá a dodnes se o jeho účelu vedou spory.
  • V okolí hradu se nachází několik dalších zajímavých turistických cílů.

Co se natacelo na hradě Trosky?

Zřícenina hradu Trosky, s jejími ikonickými dvěma věžemi, je skutečnou českou perlou a objevila se v mnoha filmech a pohádkách. Pamatuji si, jak jsem ji navštívil před lety – nezapomenutelný výhled!

Filmy a pohádky, kde se Trosky objevily:

  • Máj (2008): Film natočený podle klasické české novely. Trosky zde tvoří nádherné romantické kulisy.
  • Princ a Večernice (1978): Kultová pohádka, kde se odehrává dramatický souboj prince Velena s Mrakomorem. Pro děti i dospělé nezapomenutelný zážitek.

Tip pro návštěvníky:

  • Nejlepší doba pro návštěvu: Jaro a podzim nabízejí nejkrásnější barvy a menší davy turistů. V létě je tu horko a plno lidí.
  • Dostupnost: Hrad je snadno dostupný autem i autobusem. Z parkoviště je to jen krátká procházka.
  • Co vidět v okolí: Kromě hradu stojí za návštěvu i malebné městečko Turnov s bohatou historií a krásnými kamennými domy.

Navštívit Trosky je zážitkem pro všechny, milovníky historie, romantiky i nádherných výhledů. Nezapomeňte si vzít foťák!

Kde bydlí Petr Pavel?

Prezident Petr Pavel bydlí v Lumbeho vile na adrese U Brusnice 188/IV, Praha 1 – Hradčany. Tato historická vila, skrytá v klidné rezidenční čtvrti s nádherným výhledem na Pražský hrad, nabízí soukromí a klid, které hlava státu jistě ocení. Její adresa (50°5′29,68″ s. š., 14°23′35,31″ v. d.) umožňuje snadné nalezení na mapách, ačkoliv osobní návštěvy se nedoporučují. Vila, typický příklad pražské architektury, je obklopena zelení a nabízí unikátní pohled na panoráma města. Pro milovníky historie je zajímavé, že Hradčany, kde se vila nachází, jsou plné památek a historických budov, odrážejících bohatou minulost Prahy a České republiky. Prohlídka okolí vily nabízí jedinečný zážitek, ale je důležité respektovat soukromí prezidenta a jeho rodiny.

Kolik stojí Pražský hrad?

Základní vstupné na Pražský hrad je 450 Kč, snížené 300 Kč (pro seniory, studenty, atd.). Rodinné vstupné vyjde na 950 Kč. Tohle je ale jenom začátek! Za tuhle cenu máte přístup k několika okruhům, ale pro pořádný zážitek doporučuju si prohlédnout i další části areálu – katedrálu svatého Víta (vstupné se platí zvlášť, cca 350 Kč), Zlatou uličku (taky zvlášť, ale stojí za to!), a pokud máte čas a energii, projděte si celou rozsáhlou zahradu. Nezapomeňte na pohodlnou obuv – budete hodně chodit po dlažbě a kopcích. A hlavně, nepodceňujte čas, Pražský hrad je obrovský! Plánujte si prohlídku s dostatečnou rezervou.

Kde se natáčelo S čerty nejsou žerty zamek?

Kouzelný svět pohádky S čerty nejsou žerty se rozprostíral na několika krásných místech České republiky. Hlavní zámecké scény vznikaly na zámku Průhonice, jen kousek od Prahy. Tento nádherný zámek, přístupný i veřejnosti, nabízí prohlídky s bohatou historií a překrásnými zahradami – ideální výlet pro celou rodinu po stopách pohádkových hrdinů.

Na rozdíl od romantických zámeckých interiérů se pekelné scény odehrávaly v dramatické krajině Českého ráje. Zdejší skalní města, s jejichž impozantní krásou se setkáváme na mnoha místech, dodala filmu nezapomenutelnou atmosféru.

Konkrétně se podívejte na:

  • Hrad Kost: Tento mohutný gotický hrad, vzniklý ve 14. století, je sám o sobě fascinujícím cílem. Jeho historie je opředena tajemstvím a legendami, které skvěle doplňují pohádkovou atmosféru filmu. Prohlídky hradu nabízí fascinující pohled do dávných časů.
  • Vesnička Vesec: Krásná, malebná vesnička v srdci Českého ráje, která dodala pohádce další kus autentického kouzla. Je to ideální místo pro klidnou procházku a nasáknutí krásou české krajiny.

Plánujete-li výlet po stopách pohádky, nezapomeňte zahrnout do itineráře všechny tři lokality – zámek Průhonice a klenoty Českého ráje, hrad Kost a Vesec. Zážitkem to bude pro celou rodinu!

Scroll to Top