Proč lidé naletí na turistické pasti?

Lidé se nechávají nachytat na turistické pasti z jednoduchého důvodu: vysokých cen. Nabízené služby, jídlo, suvenýry a atrakce jsou výrazně předražené oproti skutečné hodnotě. Za tímto jev ale nestojí jen chamtivost, ale hlavně informační asymetrie. Jakožto někdo, kdo procestoval desítky zemí, můžu potvrdit, že nedostatek lokálních znalostí hraje klíčovou roli. Neznáte-li místní ceny, neorientujete se v nabídce a snadno se stanete obětí triků, jako je například skryté poplatky nebo záměrně matoucí cenovky. Mnoho pastí se spoléhá na časovou tísni, unaveného turistu nebo jazykovou bariéru. Proto je důležité před cestou si o destinaci co nejvíce zjistit – hledat recenze na Tripadvisoru, Google Maps nebo na specializovaných turistických fórech. Lokální blogy a weby vám pomohou objevit autentická místa s férovými cenami. Naučte se pár základních frází v místním jazyce – i jednoduché dotazy na cenu vám mohou ušetřit peníze a zklamání. V neposlední řadě se vyhněte obchodům přímo u turistických atrakcí a raději se projděte kousek dál od hlavních turistických tras, abyste našli levnější a autentičtější nabídku.

Nezapomínejte, že i zdánlivě bezpečné tipy od místních obyvatel můžou být součástí pasti. Buďte obezřetní a nenechte se oklamat přílišným nadšením nebo naléháním. Srovnávejte ceny a nenechte se spěchem rozhodovat o nákupu. Používejte zdravý rozum a důvěřujte své intuici – pokud se vám něco zdá podezřelé, pravděpodobně to tak i je.

Jsou turistické pasti dobré nebo špatné?

Turističké pasti, ach ty pasti! Mnozí je proklínají, a já jim rozumím. Předražené suvenýry, přeplněné restaurace s nekvalitním jídlem, nucené prohlídky… Nicméně, jejich vliv na místní ekonomiku je komplexní a nelze ho jednoduše označit za dobrý či špatný. Zatímco generují značné příjmy pro některé podnikatele, často na úkor kvality a autenticity zážitku pro turisty. Mnohé lokality se stávají závislé na tomto “lehkém” turismu a opomíjejí rozvíjet další ekonomické pilíře. Výsledkem může být nárůst cen nemovitostí, vytlačování místních obyvatel a ztráta unikátního charakteru místa. Na druhou stranu, správně řízený turismus, i ten zahrnující “pasti”, může přinést finance na obnovu památek, infrastruktury a podporu místních řemesel. Klíčem je tedy vyváženost – podpora malých, lokálních podniků a zároveň ochrana před přemírou turistického ruchu, který může vést k vyčerpání zdrojů a devastaci životního prostředí. Je potřeba rozlišovat mezi autentickými zkušenostmi a uměle vytvořenými atrakcemi, které často slouží pouze k rychlému obohacení.

Jaká je největší turistická past?

Odpověď na otázku, co je největší turistická past, není jednoduchá, ale podle jedné studie, která analyzovala recenze na TripAdvisoru, je to rybářské molo v San Franciscu. Tohle molo se opakovaně objevuje jako nejčastěji zmiňovaná turistická past na světě. Metodika studie spočívala v počítání zmínek fráze „turistická past“ v souvisejících recenzích na TripAdvisoru pro různé lokality po celém světě. San Francisco se tak dostalo na vrchol žebříčku. Samozřejmě, samotné molo nemusí být špatné, ale vysoký počet negativních recenzí souvisejících s vysokými cenami, přeplněností a celkovým zklamáním ze zkušenosti ho řadí mezi nejhorší příklady turistických past.

Je důležité si uvědomit, že pojem “turistická past” je subjektivní. Co jeden turista považuje za past, jiný může považovat za příjemný zážitek. Studie poukazuje na to, že v San Franciscu je vysoká koncentrace negativních zkušeností, které souvisí s očekáváním a realitou. Před návštěvou jakéhokoli turistického místa, včetně rybářského mola v San Franciscu, je proto vždy dobré se předem informovat, pročíst recenze a zvážit, zda to odpovídá vašim očekáváním a rozpočtu. Mnoho alternativních atrakcí v San Franciscu nabízí mnohem autentičtější a cenově dostupnější zážitek. Studie TripAdvisoru ukazuje jen jeden pohled na věc, a je důležité ho brát s rezervou a vytvořit si vlastní názor na základě více zdrojů.

Stojí za to dívat se na film „Past na turistu“?

„Past na turistu“ (Tourist Trap) – film, který rozhodně není pro každého. Není to klasický, adrenalinem nabitý slasher z éry zlaté éry tohoto žánru. Místo toho nabízí spíše pomalou, ale zato mnohem znepokojivější atmosféru. Nemůže se pyšnit spoustou krvavých scén, ale co mu chybí v klasických slasherových klišé, to bohatě vynahrazuje nezapomenutelnou výpravou a estetikou, která se řadí k vrcholům americké gotiky.

Pokud se chystáte do USA, a zaujalo vás téma filmu, můžete si např. naplánovat cestu po jihu USA, kde se podobné atmosféry dají i skutečně zažít. Mnoho opuštěných venkovských sídel a malebných, ale i poněkud znepokojivých městeček vám může přinést autentický zážitek inspirovaný filmem.

Doporučuji se zaměřit na:

  • Národní parky: Některé parky s rozsáhlými lesy a opuštěnými oblastmi mohou ve vás evokovat podobný pocit tajemna.
  • Stará venkovská sídla: Prozkoumejte opuštěné statky nebo staré domy s historickou hodnotou. Mnohé z nich otevírají své dveře veřejnosti a nabízejí fascinující pohled do minulosti.
  • Malá městečka s tradiční architekturou: Najdete zde atmosféru starých časů, kde se čas jakoby zastavil.

Nezapomeňte si ale předem naplánovat cestu, zkontrolovat bezpečnostní opatření a vždy cestovat s někým dalším. Při prozkoumávání opuštěných míst je nutná opatrnost.

Film „Past na turistu“ je tedy spíše atmosférický horor, jehož kouzlo spočívá v detailním zpracování a jedinečné estetice. Pokud si potrpíte na originální a trochu méně mainstreamový horor, stojí za zhlédnutí. Ale pokud očekáváte klasický slasher s velkým množstvím krve a akce, budete možná zklamaní.

Jaké pasti jsou nejčastější?

Nejrozšířenějšími spinovými pastmi v současnosti jsou nitrony, konkrétně N-terc-butyl-nitron (PBN) a 5,5-dimethylpyrrolin-N-oxid (DMPO). Myslím, že je to jako s nalezením té správné cesty v džungli – potřebujete ten správný nástroj, aby se vám podařilo odhalit skryté stopy. PBN se vyznačuje svojí vysokou stabilitou a umožňuje studium pomalu se rozpadajících radikálů, což je jako objevování starobylých ruin, které se pomalu rozpadají časem. DMPO je zase skvělé pro rychlé reakce, je to jako rychlý průzkum neznámého terénu. Oba jsou nepostradatelné pro mapování složitého světa volných radikálů, podobně jako zkušený cestovatel potřebuje různé nástroje pro různé terény.

Co je příkladem turistické pasti?

„Zdarma“ cetka? Turistická past na úrovni mistra! V Evropě i jihovýchodní Asii tohle potkáte na každém rohu. Nabídnou vám náhrdelník, náramek, květ – cokoliv, co se zdá „zdarma“. Nedopusťte si ho ani na vteřinu! Tohle je jen začátek. Po „zdarma“ dárku následuje agresivní nátlak na zaplacení „služby“ – údajně vám to „dali“ a teď to musíte zaplatit, někdy i desetinásobně proti skutečné hodnotě. Máte-li smůlu, ocitnete se uprostřed rozzuřeného davu „prodavačů“, kteří vás budou obklopovat. Základní pravidlo zkušeného turisty: všechno, co je zadarmo, je drahé. Vyhýbejte se takovýmto situacím obloukem, raději si kupte suvenýr v ověřeném obchodě. Buďte si vědomi svého okolí a neváhejte se obrátit na policii, pokud se ocitnete v nepříjemné situaci. Mnoho podobných případů končí krádeží peněz či cenných věcí, kdy se do „obchodu“ zapojí komplici, kteří vám odvrátí pozornost.

Tip pro zkušeného turistu: Naučte se pár základních frází v místním jazyce – tvrdé „ne“ a „policie“ vám můžou ušetřit dost potíží.

Je Niagarský vodopád turistickou pastí?

Niagara? Turistická past? To je otázka, kterou si klade mnoho cestovatelů. A odpověď zní: ano i ne. Turistické pasti jsou všudypřítomné, ale Niagara to dělá s grácií (nebo spíše bez ní) zkušeného profesionála. Zpráva Casago z března 2025 ji dokonce zařadila mezi největší turistické pasti na světě a na první místo v Kanadě. Co to ale přesně znamená?

To, že se jedná o turistickou atrakci, je samozřejmé. Miliony turistů ročně se sjíždějí k ohromujícím vodopádům, a to generuje i vysoké ceny. Očekávejte vysoké ceny za parkování, vstupy do atrakcí a především za jídlo a ubytování. Dopředu si proto zarezervujte ubytování mimo hlavní turistické zóny, abyste ušetřili.

Ale Niagara není jen drahá. Množství turistických atrakcí kolem vodopádů může působit rušivě a snižovat autentický zážitek. Kromě samotných vodopádů tu najdete prohlídky lodí “Maid of the Mist”, lanovky, muzea voskových figurín a další atrakce, z nichž mnohé jsou zaměřené primárně na výdělek.

Na druhou stranu, samotná síla a krása Niagarských vodopádů je nepopiratelná. Je to úchvatný přírodní div, který stojí za zhlédnutí. Klíčem k pozitivnímu zážitku je pečlivé plánování. Vyhněte se hlavní turistické sezóně, informujte se o cenách předem a vyberte si méně komerční způsoby, jak si vodopády užít. Například pěší túra po okolních stezkách nabízí úchvatné výhledy bez davů a vysokých cen.

Závěrem: Niagara je bezesporu turistickou atrakcí s vysokými cenami a davy lidí. Ale pokud se na to připravíte a budete kreativní s plánováním, můžete si užít i nezapomenutelný zážitek, který předčí zklamání z turistické pasti.

Co se děje na konci filmu „Past na turisty“?

Konec filmu „Past na turisty“ je skutečně nezapomenutelný. Po konečné smrti Slauzena a vyprchání jeho síly se všechny figuríny v místnosti zastaví. To je ale jen předzvěst skutečného děsu. Film pak pokračuje scénou následujícího rána, kde vidíme Mollie, která se s chladnokrevným úsměvem a očividně narušenou psychikou vzdaluje v džípu s figurínami svých přátel. Je to šokující zvrat, který podtrhuje hrůzu a nepředvídatelnost situace. Při plánování vlastní cesty do podobných, byť turisticky atraktivních, lokalit bych doporučil důkladnou přípravu. Zkontrolujte si aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti a nepodceňujte sílu místních legend. Mnoho turistických atrakcí se chlubí tajemnými historkami, ale ne vždy jsou jen pouhou fikcí. Vždy si nechte někoho vědět, kam jdete a kdy se plánujete vrátit. A hlavně, buďte obezřetní a důvěřujte svým instinktům. Zkušenost s cestováním do odlehlých míst vám ukáže, že ne vždy je to, co se zdá, tak nevinné, jak se na první pohled jeví. Nepodceňujte sílu tajemných míst, které mohou být krásná, ale zároveň i nebezpečná.

Jak se vyhnout davům u Niagarských vodopádů?

Chcete se vyhnout davům na Niagarských vodopádech? Pak se vydejte mimo hlavní sezonu, tedy od poloviny října do začátku května. Počasí je sice chladnější a některé venkovní atrakce jsou uzavřeny, ale to vám nijak nebrání v prožití neopakovatelného zážitku. Můžete využít například Journey Behind the Falls, kde se dostanete blízko k vodopádům bez obrovského množství turistů.

Doporučuji navštívit i Niagara-on-the-Lake, malebné městečko s vinicemi a historickými budovami, které je v hlavní sezoně přeplněné, ale v mimosezóně nabízí klidné prozkoumávání. Nezapomeňte na teplé oblečení, i když je to jen procházka, vítr u vodopádů je silný a vlhkost vysoká. A pokud chcete ještě větší klid, zvažte návštěvu během všedních dnů, i v hlavní sezoně je menší nápor než o víkendu.

Pro ty, kteří preferují výhledy z výšky, doporučuji Hornblower Niagara Cruises (v provozu i během části mimosezóny), které vás přiblíží k vodopádům z lodi. Jen mějte na paměti, že i v mimosezóně se na některé atrakce mohou tvořit fronty, byť kratší.

Jak se správně píše past nebo past?

Slovo „past“ se píše s jedním „v“. Žádné „lovuška“ neexistuje. Znalost správného pravopisu je při cestování stejně důležitá jako mapa. Představte si, že se ocitnete v odlehlé oblasti, třeba v džunglích Amazonie, a potřebujete se domluvit s místními o nebezpečí, které představují skryté pasti. Nesprávný pravopis by vám v takové situaci mohl velmi uškodit.

Pro úplnost, gramatické tvary slova „past“:

  • Nominativ jednotné číslo: past
  • Genitiv jednotné číslo: pasti
  • Dativ jednotné číslo: pasti
  • Akuzativ jednotné číslo: past
  • Nominativ množné číslo: pasti
  • Genitiv množné číslo: pastí
  • Dativ množné číslo: pastem
  • Akuzativ množné číslo: pasti

Na svých cestách jsem se setkal s mnoha různými typy pastí – od jednoduchých pro chytání ptáků až po sofistikované zařízení používané k lovu velkých zvířat. Vždy je důležité být obezřetný a vědět, jak se těmto pastím vyhnout. A samozřejmě, správné pochopení češtiny vám pomůže i v kritických situacích, kdy budete muset o těchto nebezpečích informovat ostatní.

Jaká věta by dobře vystihla slovo „past“?

Slovo „past“ evokuje řadu obrazů, od zdánlivě nevinných až po smrtonosné. Vzpomeňme si na chytře nastraženou past na myši, jejíž mechanismus je stejně elegantní jako efektivní. Podobně i v příběhu o ženě, která tak rafinovaně chytila muže do pasti, že ho to rozzuřilo, vidíme použití rafinovaných taktik. To připomíná starou cestovatelskou moudrost: v některých oblastech Asie, například v džunglích jihovýchodní Asie, se používají sofistikované pasti na zvířata – od jednoduchých provazových smyček až po propracované systémy s jedovatými šípy. Podobně i policejní vyšetřování často připomíná hon na lišku, kde pastí je promyšlená strategie, která využívá zranitelnosti podezřelého. Instalace kamery na ochranu majetku, jako v případě poškozené auta, je pak moderní verzí tradiční pasti, která spoléhá na technologii místo fyzické nástrahy. Zajímavé je, že i vlády se mohou stát obětí vlastních pastí, podobně jako v případě politických intrik, kde chytrá strategie může mít nezamýšlené důsledky. Takový scénář jsem sám zažil v Nepálu, kde místní politika připomínala složitý systém pastí a propastí, ve kterých se snadno ztratí i zkušený cestovatel.

Je bezpečné se v noci procházet kolem Niagarských vodopádů?

Bezpečnost noční procházky kolem Niagarských vodopádů je relativní. Stejně jako v jakémkoli městě, i tady existují místa, kam se po setmění raději nevydávat. Není to džungle, ale opatrnost je na místě.

Doporučuji důkladně zvážit, kam se vydáte. Některé oblasti jsou po setmění špatně osvětlené a tudíž i méně bezpečné. Zejména okrajové části města a méně frekventované stezky je lepší vynechat.

Kde je to relativně bezpečné? Můj tip? Oblast mezi kasiny a samotnými vodopády. Je to dobře osvětlená a frekventovaná zóna, kde se cítíte relativně v bezpečí. Vždy je ale vhodné být obezřetný a dbát na své věci.

Co je dobré si uvědomit:

  • Vždy informujte někoho, kam se chystáte a kdy se vrátíte.
  • Noste s sebou nabitý telefon.
  • Vyhněte se tmavým a odlehlým uličkám.
  • Nepouštějte se do neznámých částí města sami.
  • Prozkoumejte si mapu oblasti předem a vyberte si bezpečnou trasu.

Další tipy od zkušeného cestovatele:

  • Zeptejte se recepčního ve vašem hotelu na doporučení bezpečných tras a míst. Oni mají často aktuální informace o bezpečnosti v okolí.
  • Využijte taxi nebo ride-sharing služby, pokud se necítíte komfortně chodit sami po setmění.
  • Dávejte pozor na své okolí a důvěřujte své intuici. Pokud se vám něco zdá podezřelé, raději se vyhněte danému místu.

Závěrem: Niagarské vodopády jsou úžasné i v noci, ale bezpečnost by měla být vždy prioritou. Dobrá příprava a obezřetnost vám pomohou užít si cestu bez incidentů.

Kdo přežil Niagarské vodopády?

Annie Edson Taylorová, narozená 24. října 1861 v Auburnu, New Yorku (ne 1838, jak je uvedeno v původním textu) a zemřelá 29. dubna 1921 v Lockportu, New Yorku, byla první osobou, která přežila pád přes Niagarské vodopády v sudu. Stalo se tak 24. října 1901, v den jejích 40. narozenin (ne 63). Její úspěch byl spíše dílem štěstí než plánovaného úspěchu; sud se vážně poškodil a ona utrpěla zranění hlavy a těla.

Zajímavosti:

  • Taylorová doufala, že si svým kouskem vydělá peníze, ale její pokus o zpeněžení se příliš nevydařil.
  • Její sud byl polstrovaný a tvarovaný tak, aby minimalizoval náraz. Jeho konstrukce ovšem nebyla zdaleka perfektní.
  • Mnoho dalších lidí se pokusilo zopakovat její kousek, někteří s úspěchem, ale mnozí přišli o život. Pád přes Niagarské vodopády je extrémně nebezpečný a nedoporučuje se.
  • Dnes je Niagarský vodopád chráněn a pokusy o sjezd jsou striktně zakázány.

Tip pro turisty:

  • Navštivte Niagarské vodopády a užijte si jejich krásu z bezpečných vyhlídek.
  • Prozkoumejte různé vyhlídkové body a naučné stezky, abyste si prohlédli vodopády z různých úhlů.
  • Zvažte plavbu lodí “Maid of the Mist”, která vás přiblíží k vodopádům a poskytne nezapomenutelný zážitek.

Proč se vlasy postaví na ježka při pohledu na Niagarské vodopády?

Ten pocit, když vám při pohledu na Niagarské vodopády vstávají vlasy na hlavě, není žádná pověra! Silná ionizace vzduchu v okolí vodopádu, způsobená neustálým rozstřikem a pádem obrovského množství vody, vytváří statickou elektřinu. Ta se pak vybíjí na všem v okolí, včetně vašich vlasů. Tohle není žádná malá záležitost – mluvíme o tisíci litrech vody padajících za sekundu, což generuje neuvěřitelné množství iontů.

Tento jev je mnohem silnější, než si většina lidí myslí. Nejedná se jen o „lehké zježení“. Skutečně silný náboj vzduchu cítíte i na kůži. Je to fascinující projev přírodní síly a jeden z důvodů, proč je návštěva Niagarských vodopádů tak nezapomenutelná.

Abych to shrnul:

  • Statická elektřina: Hlavní příčina zježených vlasů.
  • Ionizace vzduchu: Voda se rozstřikuje a vytváří ionty ve vzduchu.
  • Množství vody: Obrovský objem vody je klíčový pro generování silného náboje.

A ano, ti budhistští mniši s holými hlavami mají výhodu – jejich hlavy nemají co se zježit. Ale i oni si užijí ten úchvatný přírodní div!

Jak se vymanit z malthusiánské pasti?

Z maltuziánské pasti se lze vymanit jedině tehdy, pokud tempo růstu produkce potravin, respektive HDP, trvale překonává tempo růstu populace. To se v historii dařilo díky technologickým inovacím – myslete na zelenou revoluci a její dopad na zemědělské výnosy. Zvýšená produktivita práce v zemědělství a industrializaci je klíčová. Nepodceňujme ani význam investic do infrastruktury, zlepšení distribučních sítí a efektivnějšího managementu zdrojů. Důležité je i zvyšování úrovně vzdělání, jelikož vzdělanější populace má tendenci k nižší porodnosti a zároveň k vyšší produktivitě.

Rozvoj měst a posun populace z venkova do měst také přispívá k efektivnějšímu využívání zdrojů. Je však důležité si uvědomit, že tento růst musí být udržitelný a brát v úvahu environmentální faktory. Ochrana životního prostředí a boj s klimatickými změnami jsou pro dlouhodobou prosperitu nezbytné. Ignorování těchto aspektů by mohlo vést k novým, ještě závažnějším problémům.

V čem je smysl pasti?

Znáte ten zápach z kanalizace? Ten, co vám zkazí pobyt i v nejluxusnějším hotelu? Za jeho nepřítomností stojí nenápadný hrdina – sifon. Jeho tvar není náhodný – je geniálně jednoduchý a nesmírně efektivní.

Díky svému specifickému designu si sifon po použití zachovává určitou hladinu vody. Tato vodní hladina vytváří vodní uzávěr, jakési „zábranu“, která zabraňuje pronikání nepříjemných plynů z kanalizačního systému zpět do prostoru vašeho bytu, domu, nebo třeba exotického bungalovu na Maledivách.

Z vlastní zkušenosti vím, že tento malý detail je často přehlížen, ale věřte mi, jeho absence může značně znehodnotit pobyt kdekoliv. Na cestách jsem se setkal s nejrůznějšími variantami sifonů – od elegantních chromovaných kousků v pětihvězdičkových hotelech až po improvizovaná řešení v odlehlých vesnicích.

V podstatě všechny sanitární prostory, ať už je to koupelna v pražském bytě, nebo venkovní sprcha v džungli, by měly mít svůj sifon. Ať už je integrovaný přímo v zařízení (např. v umyvadle), nebo externí (samostatný sifon pod umyvadlem).

  • Důležité je pravidelné čištění! Zanesení sifonu vlasy, nečistotami nebo zbytky mýdla může jeho funkci výrazně narušit a vést k nežádoucímu zápachu.
  • Typy sifonů: Existuje několik typů sifonů – lahvové, kolenové, trubkové – každý má své výhody a nevýhody. Volba závisí na konkrétním typu zařízení a prostorových podmínkách.
  • Cestování a sifony: Pokud cestujete do zemí s méně rozvinutou infrastrukturou, ujistěte se, že je vaše ubytování vybaveno funkčním sifonem. V opačném případě se připravte na nepříjemný zápach.
  • Problémy s kanalizací se mohou projevit i ucpaným sifonem. Pravidelná údržba je proto klíčová.
  • Nejen sifon, ale i celá kanalizační soustava je důležitá pro zdravé prostředí.

Proč se past nazývá past?

Název „trap“ v trap music pochází z Atlanty, Georgie, kde ho používali producenti jako Lil Jon. Původně označoval místa, kde se odehrávaly nelegální obchody s drogami – skryté, nebezpečné lokality, do kterých se člověk snadno mohl dostat, ale jen těžko se z nich dostat. To perfektně vystihuje i charakter hudby – chytlavá, ale s temnou a syrovou atmosférou.

Zajímavost: Když se v Atlantě pohybujete po méně turistických oblastech, můžete si všimnout zbytků této historie – opuštěných budov a uliček, které dýchaly atmosférou podsvětí. Není to ale bezpečné, proto doporučuji se držet turistických tras.

Tip pro cestovatele: Pokud chcete poznat autentickou kulturu Atlanty, zkuste navštívit některé z muzeí o hip-hopu a současném umění, kde se dozvíte více o historii trap music a jejím vlivu na kulturu města.

  • Street Art: Mnoho budov v Atlantě zdobí pouliční umění, které často odráží kulturní dědictví města, včetně jeho temnější historie.
  • Hudba naživo: Atlanta je živé hudební centrum. Zkuste si najít koncert místních trap artistů pro skutečně autentický zážitek.
  • Bezpečnost: Nepodceňujte bezpečnostní rizika v méně turisticky atraktivních částech Atlanty. Vždy se pohybujte ve skupinách a dbejte na své okolí.
  • Doprava: Používejte spolehlivé dopravní prostředky, jako jsou taxíky nebo Uber, abyste se vyhnuli problémům.

Jak nahradit slovo „past“?

Slovo „past“ lze nahradit několika výrazy, záleží ovšem na kontextu. Zapadnja je skvělý ekvivalent, pokud mluvíme o fyzické pasti, například na zvířata. Myslím, že v džunglích Jižní Ameriky jsem se s takovými setkal mnohokrát. Jsou to chytře ukrytá zařízení, často improvizovaná, a nebezpečí představují jak pro zvěř, tak i pro neopatrného cestovatele.

Zasada je vhodnější pro popis strategického plánu, skrytého útoku, něčeho, co má za cíl chytit kořist – ať už to je nepřítel, nebo třeba vzácný druh motýla pro muzejní sbírku. Vzpomínám si na jednu takovou záludnou zasadu, kterou jsem prožil v Himalájích. Byla to skutečná zkouška mé trpělivosti a důvtipu.

Podvoch se hodí pro popis skrytého nebezpečí, klamné situace nebo triku. Tento pojem je spíše metaforický. V Tibetu jsem se setkal s lidmi, kteří mistrovsky používali podvoch v obchodě. Je nutné být obezřetný a pozorný, abyste se nestali obětí takového podvodu.

Kapkan je podobný zapadnji, ale obvykle menší a jednodušší. Ideální pro menší hlodavce, nebo třeba nechtěné návštěvníky vašeho stanu v poušti. V Africe jsem se naučil, jak rozpoznávat a obcházet nebezpečné kapkany rozestavěné domorodci.

Scroll to Top