Proč navštívit Španělsko?

Španělsko? To není jen destinace, to je závislost. Představte si vína z Rioja, Ribera del Duero či Priorato – špičková, s komplexní chutí a aromou, která zahanbí i ty nejprestižnější francouzské lahve. A pak ta pobřeží – Costa Brava s jejími dramatickými útesy a skrytými zátokami, Costa de la Luz s nekonečnými písečnými plážemi, a pak samozřejmě Baleáry a Kanáry s jejich exotickým šarmem. Nečekejte jen opalování; v Národním parku Doñana můžete pozorovat vzácné ptactvo a plazy, v Sierra Nevada se vydat na túru po horských hřebenech a sněhových polích. Večery? Nezapomenutelné! Flamenco, pulzující rytmy, tapas bary plné života až do ranních hodin. Architekturou se Španělsko pyšní od dob Maurů – Alhambra v Granadě, Sagrada Familia v Barceloně, Mezquita v Córdobě… každý kousek země je protkán bohatou historií a uměním. A to vše pod spalujícím sluncem, které vám na kůži zanechá nejen opálení, ale i neopakovatelný pocit svobody. Nepodceňujte ani gastro zážitky – od paella po churros, španělská kuchyně je plná překvapení a bohatých chutí. Jedna návštěva? To je jen začátek vášnivého vztahu.

Co nedělat ve Španělsku?

Španělsko je nádherná země, ale i zde platí pravidla slušného chování. Chcete-li se vyhnout faux pas, pamatujte na následující:

  • Čas večeře: Ve Španělsku se večeří pozdě, typicky po 21. hodině. Objevit se dříve je považováno za neslušné. To souvisí s jejich životním stylem, kdy se odpoledne věnují siestě a večery jsou pro společenský život.
  • Podávání ruky ženám: Zatímco mezi muži je podávání ruky běžné, u žen je vhodnější počkat, zda ony samy iniciují podání ruky. V některých regionech je běžnější líbání na tvář (dvě polibky na tvář).
  • Jídlo: Španělská kuchyně je pestrá a vynikající. Vyhýbejte se komentářům typu “to je jako v menze”. Ochutnejte místní speciality a dejte šanci různým regionálním kuchyním. Nezapomínejte na tapas – malé pokrmy ideální k ochutnávání. Kvalita jídla se v restauracích liší od cenové kategorie, doporučuji se zaměřit spíše na menší rodinné restaurace mimo turistické centrum.
  • Stereotypy: Španělé jsou stejně rozmanití jako obyvatelé jakékoli jiné země. Vyhýbejte se generalizacím a “hází Španěly do jednoho pytle”.
  • Politika: Politické diskuze jsou vždycky ošemetné, zvláště v cizí zemi. Je lepší se jim vyhnout, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím.
  • Jazyk: Znalost alespoň základních španělských frází (ahoj, prosím, děkuji) je vždycky oceněna a značně usnadní komunikaci. Lokální obyvatelé ocení snahu komunikovat v jejich jazyce.
  • Denní rytmus: Španělé si užívají dlouhých obědů a odpolední siesty. Přizpůsobte se tomuto rytmu a nenechte se zaskočit zavřenými obchody odpoledne. Plánujte si aktivity v souladu s jejich zvyklostmi.

Dodatek: Nepodceňujte sílu slušného chování a respektu k místní kultuře. To vám otevře dveře k mnohem příjemnějšímu a obohacujícímu zážitku.

Co je typické pro Španělsko?

Španělsko, země slunce a vášnivé kultury, nabízí mnohem více než jen stereotypní obrazy. Slunné počasí s průměrem 300 slunečných dnů v roce je samozřejmostí, ale nepodceňujte proměnlivost klimatu – od suchých a horkých letních dnů na jihu až po mírnější podnebí na severu. Koupací sezóna se skutečně táhne až do října, ale kvalita moře se liší v závislosti na regionu a ročním období.

Přátelskost Španělů je notoricky známá, ale je důležité si uvědomit, že regionální rozdíly existují. Na severu se setkáte s rezervovanějším přístupem než na temperamentním jihu.

Zmíněná Mercadona je skutečně supermarket, který nabízí kvalitní produkty za dostupné ceny – včetně oblíbené pizzy a marmelád. Nicméně, vyzkoušejte i menší rodinné obchody, kde objevíte lokální speciality.

Bohatství drogerií je pro mnohé překvapením. Nabídka je široká, ale ceny se mohou lišit.

Hustá smetana je skutečně jedním z kulinářských pokladů. Její konzistence je srovnatelná s naší tuhou šlehačkou, a proto se perfektně hodí do dezertů.

“Poklady u popelnic” odrážejí španělskou mentalitu a způsob nakládání s odpadem – odkládání věcí k opětovnému použití je běžné. Avšak, není to obecné pravidlo a nemělo by se brát jako záruka nálezu “pokladů”.

Kromě toho Španělsko nabízí bohatou historii, fascinující architekturu od maurských paláců po gotické katedrály, pestrou gastronomii, od paelly po tapas, a mnoho dalších zážitků, které sahají daleko za hranice letního slunce a přátelských lidí.

Kolik je španělů?

Španělů je těžké přesně spočítat. V samotném Španělsku žije okolo 47 milionů. To je ale jenom část příběhu. Mnohem více jich najdeš v Latinské Americe, kde žije asi 500 milionů lidí španělského původu. Malé komunity existují i v Africe a na Filipínách.

Tip pro turisty: Pokud plánujete cestu do Španělska, pamatujte, že země je rozmanitá. Sever je zelenější a deštivější, jih suchý a slunný. Každá oblast má svoji jedinečnou kulturu a kuchyni.

Co byste si neměli nechat ujít:

  • Madrid: Hlavní město s krásnými paláci, muzeami a rušným nočním životem.
  • Barcelona: Moderní architektura Gaudího, pláže a skvělá atmosféra.
  • Sevilla: Andaluská kultura, flamenco a historické památky.
  • Granada: Alhambra, nádherný palác z dob maurské říše.

Jazyk: Španělština, samozřejmě. Znalost základních frází vám hodně pomůže, ale v turistických oblastech se anglicky domluvíte téměř všude.

Měna: Euro (€).

Doprava: Španělsko má dobře rozvinutou železniční síť a autobusy. Pronájem auta je také dobrý způsob, jak prozkoumat zemi, ale pamatujte na silniční dopravní předpisy.

Čím je Španělsko proslulé?

Španělsko, země slunce, vášně a bohaté historie! Jeho sláva sahá daleko za hranice Pyrenejského poloostrova. Už od Zlatého věku (Siglo de Oro) má španělská kultura globální vliv, zejména v západní Evropě a Americe. Myslete na velká jména jako Cervantes, Velázquez, Goya, a nespočet dalších umělců, architektů a hudebníků, kteří formovali světové dějiny umění.

Co konkrétně Španělsko nabízí?

  • Architektura: Od impozantních katedrál v Seville a Toleda po nádherné paláce v Alhambře v Granadě a Gaudího mistrovská díla v Barceloně. Nezapomeňte na malebné bílé vesničky (pueblos blancos) v Andalusii.
  • Umění: Muzea plná mistrovských děl španělských malířů, sochařů a dalších umělců. Madridské Prado je samo o sobě důvodem k návštěvě, ale i menší muzea v různých regionech ukrývají poklady.
  • Hudba a tanec: Flamenco, vášnivý a emotivní tanec, je symbolem Španělska. Ale i klasická hudba má v zemi dlouhou a bohatou tradici.
  • Gastronomie: Paella, tapas, jamón ibérico… Španělská kuchyně je rozmanitá a lahodná, liší se od regionu k regionu. Doporučuji ochutnat místní vína.
  • Památky UNESCO: Španělsko se pyšní jedním z největších počtů památek světového dědictví UNESCO na světě. To samo o sobě mluví o jeho kulturní bohatství.

A co je důležité pro cestovatele? Španělsko je druhou nejnavštěvovanější zemí světa. Plánujte cestu dopředu, zvláště v hlavní sezóně, a rezervujte si ubytování a letenky s předstihem.

Tipy pro plánování cesty:

  • Rozhodněte se, které regiony chcete navštívit. Každý nabízí něco jiného.
  • Zvažte způsob dopravy. Vnitrostátní vlaky jsou pohodlné, ale auto vám dá větší flexibilitu.
  • Naučte se alespoň základní španělská slova a fráze. Ulehčí to komunikaci a obohatí vaši zkušenost.
  • Připravte se na horké léto a mírnější zimy, podle toho si sbalte.

Na co si dát pozor ve Španělsku?

Španělsko, země slunce a vášně, je obecně bezpečná, ale i zde platí pravidlo ostražitosti. Kapesní zloději jsou klasika, zejména v přeplněných oblastech – metro v Madridu či Barceloně, turistické atrakce jako Sagrada Familia nebo Plaza Mayor. Dbejte na své cennosti, peněženku mějte v přední kapse a batoh si hlídejte.

Mimo hlavní města je riziko podstatně nižší. Nicméně, i v menších městech je vhodné dbát na základní bezpečnostní opatření. Pozor na podvodníky, zejména s falešnými podpisy nebo výměnou peněz.

Doprava – v některých městech je dopravní situace chaotická, zejména na skútrech. Buďte opatrní při přecházení ulice a dbejte na dopravní značení.

Jídlo a pití – i když většina restaurací je bez problémů, vybírejte si raději zavedené podniky a dávejte si pozor na čerstvost pokrmů, zvláště v horkých letních měsících. Pitná voda je většinou v pořádku, ale v některých oblastech se doporučuje balená voda.

Slunce – španělské slunce je silné. Používejte opalovací krém s vysokým faktorem, klobouk a sluneční brýle, abyste předešli úpalu.

Siesta – mnoho obchodů a služeb má polední pauzu (siestu). Plánujte si denní program s ohledem na to.

Proč se učit španělsky?

Španělština? To je vstupenka do neuvěřitelných dobrodružství! Naučíte se jazyk, a najednou vám otevře dveře do fascinující kultury – od Andy až po Karibik. Představte si, jak se procházíte po Inkách, rozumíte místním lidem, objevujete skryté kouty Amazonského pralesa, nebo zdoláváte náročné treky v Pyrenejích. Španělsky hovořící země jsou plné nádherných národních parků a jedinečných přírodních krás, kam se s angličtinou jen těžko dostanete. Znalost jazyka vám umožní spontánně se zapojit do místního života, pochopit zvyky a tradice a zažít cestování mnohem intenzivněji. A to nemluvím o skvělém jídle! Kromě turistických atrakcí objevíte skryté perly, díky porozumění místním lidem a jejich doporučením. A pro ty ambiciózní: obrovský rozsah španělsky mluvícího světa otevírá neuvěřitelné obchodní příležitosti, ať už jde o malé rodinné podniky nebo velká mezinárodní korporace. Trh je obrovský a stále roste.

Proč navštívit Barcelonu?

Barcelona je fascinující město, které uchvátí každého návštěvníka. Její kouzlo spočívá v jedinečném spojení secesní architektury, pulzujícího života a středomořské atmosféry. Antoni Gaudí zde zanechal nesmazatelnou stopu svými ikonickými díly jako Sagrada Família, Park Güell nebo Casa Batlló. Prohlídka těchto staveb je nezbytnou součástí každého barcelonského výletu.

Město však nabízí mnohem více než jen Gaudího architekturu. Pablo Picasso a Joan Miró, dva giganti světového umění, zde zanechali výraznou stopu, a jejich díla lze obdivovat v muzeích po celém městě. Pro milovníky umění je Barcelona skutečným rájem.

Kromě umění se Barcelona pyšní i bohatou gastronomií. Tapas bary na každém rohu nabízejí ochutnávku tradičních španělských specialit, od jednoduchých chlebíčků až po sofistikovanější pokrmy. Nezapomeňte ochutnat paellu, katalánskou specialitu z rýže a mořských plodů.

Aktivní život v Barceloně je nakažlivý. Můžete se procházet po živých ulicích Gotické čtvrti, relaxovat na krásných plážích Barceloneta, nebo se vydat na výlet do okolních hor.

Pro lepší orientaci doporučuji:

  • Zakoupit si kartu Hola Barcelona Travel Card pro neomezené cestování hromadnou dopravou.
  • Rezervovat si vstupenky do Sagrada Família předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.
  • Prozkoumat různé čtvrti, každá má své unikátní kouzlo.
  • Naučit se pár základních španělských frází, místní ocení vaši snahu.

Barcelona je město, které nabízí skvělou kombinaci kultury, umění, historie a zábavy. Je ideálním místem pro romantický výlet, rodinnou dovolenou, ale i pro sólo cestovatele hledající inspiraci a zážitky.

Co se nesmí převézt ze Španělska?

Plánujete dovolenou ve Španělsku? Nádherné pláže, bohatá historie a úchvatná příroda – to vše Španělsko nabízí. Ale pozor, než si začnete plnit kufr suvenýry, je dobré vědět, co si z dovolené rozhodně nemáte vozit domů. Španělsko je signatářem CITES, mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. To v praxi znamená, že vývoz mnoha druhů je striktně zakázán.

Mezi nejčastější „zakázané suvenýry“ patří korály – ty nádherné, barevné kusy z mořského dna si raději jen vyfotografujte. Stejně tak se vyhněte mušlím, zvláště těm větším a exoticky vyhlížejícím. I zdánlivě nevinné kaktusy a orchideje jsou často chráněné druhy a jejich vývoz je trestný. A pozor i na želvy – jak živé, tak i jejich skořápky.

Nejde jen o to, že vám suvenýr zabaví na letišti. Porušení CITES může mít vážné důsledky, včetně vysokých pokut a dokonce i trestního stíhání. Je to opravdu nepříjemná komplikace, která vám zkazí dovolenou. Proto doporučuji se před cestou informovat podrobněji na webu Ministerstva životního prostředí nebo přímo na španělském velvyslanectví. Lepší je si pár krásných fotek udělat a vzpomínku si uchovat bez rizik.

Raději si kupte krásnou keramiku, lahodný olivový olej nebo místní víno – to jsou suvenýry, které vám doma budou dělat radost a zároveň vám nezpůsobí žádné problémy.

Proč se přestěhovat do Španělska?

Španělsko? Proč ne? Klimatické podmínky jsou nepopiratelně lákavé – slunce, teplo, moře… To je pro mnoho Čechů hlavní magnet. Ale Španělsko nabízí daleko víc než jen opalování. Osobitá kultura, s vibrujícím flamenkem, bohatou historií a fascinující architekturou, je sama o sobě zážitkem na celý život. Životní styl je zde pomalejší, více zaměřený na rodinu a přátele, což mnohým evropanům přináší vytoužený klid. A pak je tu pracovní trh. I když konkurence je zde silná, možnosti se najdou, zejména v turistickém sektoru, ale i v oblasti technologií či zemědělství. Nezapomínejme na rozmanitost regionů – od klidných venkovských oblastí až po pulzující města jako Barcelona či Madrid, každý si zde najde své. V neposlední řadě bych zmínil i cenovou dostupnost, která je v porovnání s Českou republikou, v některých regionech, výrazně příznivější. Nečekejte ale zázraky, kvalita života závisí na mnoha faktorech a je potřeba si vše důkladně promyslet.

Pro lepší orientaci je nutné se zaměřit na konkrétní oblast Španělska, jelikož se podmínky v jednotlivých regionech (Andalusie, Katalánsko, Kanárské ostrovy atd.) liší. Je také důležité se naučit alespoň základy španělštiny a seznámit se s místními zvyklostmi a pravidly.

Co je typické pro Barcelonu?

Barcelona je rájem pro aktivní turisty! Kromě příjemného počasí po celý rok nabízí nespočet možností. Projděte se po Barcelonetské pláži a pak si dejte výživný oběd s výhledem na moře. Sagrada Família je samozřejmě nutností, ale nepodceňujte ani prohlídku Park Güell s jeho fascinující architekturou Gaudího a úchvatnými výhledy na město. Pro cyklisty je Barcelona skvělá, s mnoha cyklostezkami podél pobřeží i ve městě. Výlet na Montjuïc nabízí náročnější túru s odměnou v podobě panoramatických výhledů a návštěvy pevnosti. Nezapomeňte na procházku po Gotické čtvrti s jejími úzkými uličkami a skrytými náměstíčky, a pro fotbalové fanoušky je Camp Nou samozřejmostí. Katalánská kuchyně, plná čerstvých mořských plodů a skvělých tapas, dodá energii pro další dobrodružství. A pokud toužíte po adrenalinovém zážitku, vyzkoušejte některý z místních vodních sportů. Nebo se jen projděte po La Rambla a nasajte atmosféru pulzujícího města.

Tip: Pro efektivní poznávání města využijte veřejnou dopravu nebo si půjčte kolo. Nezapomeňte na pohodlnou obuv!

Neocenitelná je i možnost pěších túr po horských stezkách v okolí Barcelony, které nabízejí úchvatné výhledy na město a pobřeží. Plánujte dopředu, aby vám neunikla žádná z mnoha nabízených aktivit.

Proč jet do Barcelony?

Barcelona je víc než jen Camp Nou. Je to město pulsující životem, s jedinečnou atmosférou. Pláže jsou skvělé na relaxaci, ale i na vodní sporty. Počasí je většinou příznivé, ale v létě může být dusno.

Architektura Gaudího je samozřejmě lákadlem číslo jedna – Sagrada Família, Park Güell, Casa Batlló, Casa Milà… Prohlídka těchto staveb by měla být na seznamu každého návštěvníka. Nezapomínejte na rezervaci vstupenek předem, aby se vyhnuli dlouhým frontám.

Kromě Gaudího najdete v Barceloně i další zajímavé památky UNESCO, například Palau de la Música Catalana nebo klášter Montserrat (k němu je potřeba se dopravit vlakem).

Gastronomie je dalším velkým plusem. Ochutnejte tapas, paellu, a místní vína. Trhy La Boqueria nabízejí pestrou nabídku čerstvých surovin a chutných pochoutek.

  • Tip: Vyzkoušejte “vermut” – tradiční aperitiv.
  • Tip: Prozkoumejte čtvrti El Born a Gràcia – nabízejí autentický barcelonský život a skryté klenoty.

Muzeí a atrakcí je v Barceloně nepřeberné množství. Kromě těch nejznámějších, se vyplatí prozkoumat i menší galerie a muzea zaměřená na specifická témata.

  • Doprava: Metro je efektivní a levné.
  • Ubytování: Cena ubytování se liší podle lokality a sezóny. Rezervujte si ubytování s předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.

Jak se řekne španělsky vlajka?

Španělsky se „vlajka“ řekne bandera. Často se ale můžete setkat i s výrazy jako flag (anglický výraz, běžně používaný v mezinárodním kontextu), nebo méně běžnými slovy jako banderín (spíše pro menší vlajky, vlaječky).

Je důležité si uvědomit kontext. Pokud se bavíte o státní vlajce, bandera je vždy správná volba. Pro pirátské vlajky se používá bandera pirata. Pokud chcete zdůraznit, že se jedná o konkrétní typ vlajky, například vlajkou lodi, můžete říct bandera de barco.

Pro snazší orientaci:

  • Bandera: obecný výraz pro vlajku
  • Flag: anglický ekvivalent, hojně používaný
  • Banderín: menší vlajka, vlaječka

Při cestování po Španělsku se vám znalost těchto výrazů určitě bude hodit, ať už chcete popsat národní vlajku, nebo se zeptáte na místo, kde si můžete koupit suvenýr ve formě vlajky.

Jací jsou španělé?

Španělé? To je národ s neuvěřitelnou energií! Jako aktivní turista musím říct, že jejich temperament je nakažlivý. Připravte se na hluk, smích a neustálou interakci – to je prostě součást jejich kultury.

Tip pro turisty: Nebojte se zapojit do místního ruchu! Fiesta je všudypřítomná, od malých vesniček až po velká města.

Co se týče komunikace, jsou Španělé velice otevření a přátelští, i když je jejich španělština pro cizince někdy náročná. Naučit se pár základních frází se ale vyplatí.

  • Užitečné fráze: “Hola” (ahoj), “Gracias” (děkuji), “Por favor” (prosím), “De nada” (rád jsem pomohl).
  • Doporučení: Naučte se i pár základních gest, usnadní vám to komunikaci.

Plánujete výlet? Zvažte tyto aktivity:

  • Trekking v Pyrenejích: Nádherná příroda a výhledy.
  • Cyklistika po pobřeží Costa Brava: Malebné pláže a útesy.
  • Pěší turistika po Camino de Santiago: Náročnější, ale neskutečně obohacující zážitek.
  • Kayaking v národním parku Doñana: Objevte divokou přírodu Andalusie.

Nezapomeňte na důležitost plánování a správné výbavy, ale hlavně se nebojte vstoupit do rytmu španělského života a nechte se unést jeho energií!

Kolik stojí oběd v Barceloně?

Oběd v Barceloně se cenově liší podle typu restaurace. Menu del día, tedy polední menu o třech chodech, seženete v průměrných restauracích za 7-10€. To je slušná cena, ale kvalita se může lišit. Hledejte restaurace mimo hlavní turistické trasy – tam bývá levněji a autentičtěji.

Večeře v restauraci střední třídy vyjde na cca 20€, ale můžete se snadno dostat i na vyšší částku, pokud zvolíte dražší jídla nebo víno.

Tip: Tapasy jsou skvělý způsob, jak ochutnat různé španělské speciality za rozumnou cenu. Cena jedné porce se pohybuje od 2 do 5€, záleží na druhu a lokalitě.

Obecně platí, že služby jsou v Barceloně o něco dražší než v Česku, ale stále přijatelné. Nebojte se zeptat na ceny před objednáním, zejména v turistických zónách.

Která vlajka je podobná české?

Nejvíc podobná naší státní vlajce je bezesporu bývalá československá vlajka z let 1918–1920. Při treku po hřebenech Vysokých Tater jsem si všiml, že se lišila jen poměrem stran od té naší. Další podobnou vlajkou je polská, opět s drobným rozdílem v poměru stran – skvělý poznatek pro případ, že bych se někdy ocitl na túře v Tatrách a potřeboval rychle identifikovat státní příslušnost některé skupiny turistů. Zajímavá historka se stala na olympiádě v Berlíně 1936. Tam se skoro spletla vlajka Haiti (bez znaku) s vlajkou Lichtenštejnska. Představte si to – zmatky při slavnostním ceremoniálu, naštěstí se to vyřešilo, ale ukazuje to, jak snadno se podobné vlajky mohou zaměnit, a to i pro zkušeného cestovatele. Při plánování zahraniční túry, ať už do hor, či k moři, je proto vhodné si vlajky důkladně prohlédnout, aby nedošlo k nepříjemným nedorozuměním, a to i v místech, kde by se s podobnými státními symboly nikdo neočekával.

Co se pije ve Španělsku za alkohol?

Španělsko, země slunce a vášnivé kultury, nabízí bohatou paletu alkoholických nápojů. Mezi absolutní špičku patří bezesporu Sherry, fortifikované víno z Andalusie, konkrétně z okolí Jerez de la Frontera. Jeho komplexní chuťové profily, od suchých fino až po sladké Pedro Ximénez, fascinují znalce vína po celém světě. Výroba sherry je starobylá tradice, a její specifika – systém soleras – garantuje nezaměnitelnou kvalitu.

Milovníci ginu by neměli minout Gin Mare z Katalánska. Tento gin, vyrobený z botanických bylin typických pro Středomoří, nabízí svěží a aromatickou chuť, perfektní pro letní večery. Jeho unikátní receptura a elegantní láhev ho řadí mezi světové gin gurmánské speciality.

Cava, šumivé víno z oblasti Penedès v Katalánsku, je španělskou odpovědí na šampaňské. Vyrábí se tradiční metodou šampaňské a nabízí širokou škálu stylů, od suchých brut až po sladké. Mnoho značek Cava nabízí vynikající poměr ceny a kvality.

Kromě vína je Španělsko domovem vynikajících brandy. Torres, jedna z nejznámějších značek, pochází z Barcelony a nabízí brandy s bohatou a komplexní chutí, zrající v dubových sudech. Jeho kvalita se řadí k absolutní světové špičce a mnozí odborníci ho srovnávají s nejlepšími francouzskými brandy.

Nezapomínejme, že toto je pouze malý výběr z bohaté španělské alkoholové nabídky. Každý region má své speciality, a objevování nových chutí je součástí kouzla cestování po Španělsku.

Jak se řekne španělsky láska?

Španělsky se „lásce“ řekne amor. To je základní a nejčastěji používané slovo. Ale stejně jako v češtině, i ve španělštině existují nuance. Záleží na kontextu.

Zde je několik dalších možností, s ohledem na typ lásky:

  • Romantická láska: amor – Toto je nejpoužívanější varianta pro partnerskou lásku.
  • Mateřská láska: amor maternal – Zdůrazňuje mateřskou náklonnost.
  • Platonická láska: amor platónico – Láska bez fyzické přitažlivosti.
  • Tělesná láska: amor carnal – Láska spojená s fyzickou intimitou. V běžné konverzaci se ale používá méně často než amor.
  • Láska k vlasti: amor patrio / a la patria – Patriotická láska k zemi.
  • Lesbická láska: amor lésbico – Láska mezi ženami. V současnosti se stále častěji používá jednoduše amor.

Kromě amor se pro vyjádření náklonnosti používá i querer (chtít, milovat). Vyjadřuje hlubokou lásku a náklonnost, ale i přátelství. Např. “Te quiero” – Miluji tě (v širším slova smyslu).

Pro něžnou náklonnost, lásku k blízkým nebo oblíbeným věcem je vhodné použít cariño (náklonnost, mazlení). Také slova querido/a (milý/á) a corazón (srdce, miláčku) vyjadřují hlubokou náklonnost.

Scroll to Top