Zákaz přenosu větších množství tekutin, včetně vody, na palubu letadel je odůvodněn vysokým rizikem jejich zneužití k výrobě výbušných zařízení.
Vědecké zdůvodnění:
- K provedení teroristického útoku s použitím kapalných výbušnin je nezbytné smísit chemické látky v celkovém objemu nejméně jednoho litru. Toto množství zajišťuje dostatečnou sílu výbuchu pro způsobení vážných škod.
- Omezení objemu tekutin na 100 ml na osobu účinně znemožňuje shromáždění kritického množství složek pro konstrukci funkčního výbušného zařízení. Koncentrace menších objemů by nestačila k dosažení požadované výbušné síly.
- Historický precedens: V roce 2006 se britský terorista Richard Reid pokusil odpálit letadlo pomocí výbušniny ukryté v botách. Ačkoliv se mu nepodařilo svůj plán uskutečnit, tento incident jasně demonstroval potenciální nebezpečí pašování větších množství tekutin na palubu letadla.
- Mezinárodní standardy: Zákaz přenosu tekutin v objemech větších než 100 ml do kabiny letadla je stanoven Mezinárodní asociací leteckých dopravců (IATA) a tvoří součást komplexních bezpečnostních opatření zavedených po událostech z 11. září 2001 a dalších teroristických útocích.
Doplňující informace:
- Zákaz se nevztahuje na dětskou výživu a léky nezbytné z lékařských důvodů. Cestující by měli být připraveni prokázat lékařské potvrzení o potřebě těchto tekutin.
- Tekutiny zakoupené v bezcelní zóně za bezpečnostní kontrolou musí být zabaleny v zapečetěném bezpečnostním sáčku poskytnutém obchodem. Otevření sáčku před nalétnutím do letadla by mohlo vést k zabavení tekutin.
Zákaz přenosu větších množství tekutin na palubu letadel je tedy důsledkem komplexních bezpečnostních opatření a je založen na vědeckých poznatcích s cílem minimalizovat riziko teroristických útoků a zajistit bezpečnost letecké dopravy.