Klesající popularita autostopu není jen pouhým výmyslem. Za dramatickým poklesem stojí zejména kultovní hororové filmy, jako je Texaský masakr motorovou pilou (1974) a Stopař (1986), které zautostopu vytvořily obraz nebezpečného dobrodružství. Tyto filmy se hluboce vryly do kolektivní paměti a přispěly k rozšířenému pocitu strachu. K tomu se přidaly i skutečné případy únosů a útoků na autostopisty, například případ Collin Stan v Kalifornii. Z vlastní zkušenosti z desítek navštívených zemí mohu potvrdit, že i přes bezpečnostní opatření, jako je informování blízkých o plánované cestě, cestování s GPS, a výběr bezpečných míst k čekání, riziko zůstává. V mnoha částech světa se autostop stal prostě nepraktickým, díky rozvoji levné hromadné dopravy a službám sdílení jízd. Dříve byl autostop dostupnou formou cestování pro všechny, ale dnes je to spíše výjimečné a riskantní dobrodružství vhodné jen pro zkušené cestovatele s dobrou znalostí místních zvyklostí a bezpečnostních pravidel.
Co si vzít na cestu stopováním?
Nejdůležitější je viditelnost. Při autostopu vsaďte na výrazné barvy – žlutá, oranžová, neónová růžová, to všechno je skvělé. Tmavé oblečení je v noci a za špatného počasí sebevražedné. Jasné barvy vás udrží v bezpečí a řidiči vás lépe uvidí.
Funkčnost je klíčová. Volte oblečení z rychleschnoucích materiálů, které odvádějí pot. Bavlněné oblečení se při dešti promočí a bude vám zima. Vrchní vrstva by měla být větruvzdorná a voděodolná, ideálně s kapucí.
Vrstvení je důležité. Mějte s sebou několik vrstev oblečení, abyste se mohli přizpůsobit měnícím se podmínkám. Tričko, mikina, bunda, to je základ.
Praktické detaily. Pohodlné boty jsou nezbytností. Batoh by měl být dostatečně velký na vaše věci, ale zároveň i pohodlný na nošení. Nepromokavá bunda a pláštěnka ochrání vás i vaše věci před deštěm. Kšiltovka chrání před sluncem, ale i před deštěm.
Bezpečnost na prvním místě. Reflexní prvky jsou v noci nezbytné. Noste je na bundě nebo batohu.
Proč je autostop dobrý způsob cestování?
Autostopování je prostě nejlepší způsob, jak poznat skutečnou tvář krajiny a jejích obyvatel! Zapomenete na sterilní prostředí autobusů a vlaků a ponoříte se přímo do života. Je to adrenalin, svoboda a nečekané setkání s fascinujícími lidmi, kteří vám ukáží místa, o kterých se v průvodcích ani nepíše. Naučíte se improvizovat, důvěřovat své intuici a řešit neočekávané situace – to vše posílí vaši sebedůvěru a zkušenosti. Nezapomenutelné zážitky zaručeny! Důležité je se ale správně připravit – dobrou mapou, viditelným návěstím a základními informacemi o bezpečnosti. Nezapomeňte na dobrou náladu a otevřenou mysl – to je klíč k nezapomenutelnému dobrodružství. A ano, zpočátku to může působit děsivě, ale strach brzy vystřídá euforie z objevování.
Pro zkušenější autostopisty: Využívejte online platformy a aplikace pro lepší komunikaci s řidiči a plánování trasy, vždy informujte někoho o svém plánu cesty a sledujte aktuální počasí. Nepodceňujte bezpečnostní opatření a neváhejte odmítnout jízdu, pokud se cítíte nejistě. S trochou štěstí a chytré přípravy se stane autostopování nezapomenutelnou součástí vašich turistických zážitků.
Jak těžké je cestovat stopem?
Autostopování není procházka růžovým sadem. Je to spíš náročné pěší dobrodružství, kde se spoléháte na štěstí a laskavost cizích lidí. Mnoho začínajících autostopářů podceňuje právě tuto náročnou stránku. Myslete na to, že se budete hodně pohybovat pěšky, a to i s batohem. Dobře si naplánujte trasu s ohledem na dostupnost míst vhodných k zastavení a na vzdálenosti mezi nimi. Kvalitní mapa je absolutní nutností – ne jenom digitální, ale i papírová, abyste se mohli orientovat i mimo dosah signálu. Zvažte i počasí a terén, procházka přes hory s těžkým batohem v dešti je diametrálně odlišná od čekání na kraji silnice v suchu. Naučte se efektivně komunikovat s řidiči, jasně a srozumitelně ukažte, kam míříte. Nepodceňujte bezpečnost – informujte někoho o své trase a plánovaných zastávkách. A pamatujte, že i perfektně naplánovaná trasa se může zvrtnout, proto buďte flexibilní a připraveni improvizovat.
Důležité je také vědět, že na některých úsecích silnic, a to zejména v hustěji obydlených oblastech, je autostopování omezené či dokonce zakázáno. Informujte se předem o místních zákonech a regulacích. A nenechte se odradit odmítnutím, trpělivost je klíčem k úspěchu. Někdy stačí jen pár kilometrů, aby se vám podařilo ušetřit mnoho času a energie. Nepodceňujte sílu úsměvu a zdvořilého vystupování.
Bylo v 90. letech běžné cestování stopem?
Na začátku 90. let se autostop pomalu, ale jistě stával, jak by řekl Perkis, „něčím, čemu se lidé věnují už jen v hororech“. Články z té doby ho skutečně označovaly za mrtvého. Co ho zabilo? Několik faktorů se spojilo. Rozšíření sítě dálničních spojů s omezeným přístupem pro autostopisty zredukovalo dostupné trasy. Rostoucí kriminalita a obavy o bezpečnost znamenaly, že se lidé autostopování vyhýbali. Vzrůst popularity osobních automobilů a dostupnější letecká doprava nabídly pohodlnější a bezpečnější alternativy. Vliv měla i změna společenských postojů – cestování autostopem se začalo vnímat jako méně atraktivní a více riskantní. Navzdory tomu, autostop v 90. letech úplně nevymizel, ale jeho popularita prudce klesla, a to i přes romantický nádech, který mu dodávala předchozí éra. I nadále existovaly výjimky, především mezi mladými lidmi s omezenými finančními prostředky, ale byl to už spíše okrajový způsob cestování.
Proč je cestování autem dobré?
Svoboda na cestách – to je hlavní trumf automobilového cestování. Sami si určujete trasu, zastavujete, kde vás zládne, objevujete skryté kouty a vyhýbáte se turistickým davům. Místo předem naplánované itineráře si užíváte spontánní objevování. A to je neocenitelné. Nejde jen o krajinu, ale i o detailní poznávání. Všimnete si malých vesniček, neprobádaných stezek, a často i místních zajímavostí, které turistické trasy míjejí. Samozřejmě, úspora nákladů je dalším plusem. Cena benzínu a případné poplatky za dálnice jsou zpravidla nižší než letenky nebo jízdenky na vlak, zejména pokud cestujete ve více lidech. K tomu navíc máte k dispozici vlastní zavazadla bez omezení váhy a rozměrů. Ale je třeba počítat s časem – cestování autem může být časově náročnější, zejména na delších trasách. Plánujte si cesty realisticky a nezapomínejte na pravidelné pauzy pro odpočinek a protažení těla, abyste si cestu skutečně užili a přijížděli svěží.
Co si s sebou berou autostopáři?
Základní výbavou každého autostopaře je spolehlivý batoh, ať už se vydá kamkoliv. Kvalitní, ale pohodlný batoh je klíčový. Méně je více! Čím déle cestujete, tím méně věcí potřebujete. Přeplňovat si ho věcmi na “všechny případy” je chyba. Zbytečná váha vás bude brzy štvát.
Co by v batohu rozhodně nemělo chybět:
- Lehký stan a spacák: Pro noclehy pod širákem nebo na divoko. Zvolte takové, které vám ušetří místo a váhu.
- Dobře větraná a rychleschnoucí oblečení: Nepřebalujte se, stačí několik základních kousků oblečení, které se dají kombinovat. Důležitá je funkčnost nad počtem kusů.
- Dobrá mapa a kompas (případně GPS): I když spoléháte na navigaci v telefonu, je dobré mít i záložní variantu.
- Základní lékárnička: S náplastmi, obvazy, dezinfekcí a léky na bolest a průjem.
- Dostatek pitné vody: Velmi důležité, obzvláště v teplém počasí.
- Nabíječka na telefon a powerbanka: Telefon je důležitý pro navigaci a komunikaci. Powerbanka zajistí energii i bez přístupu k elektřině.
- Malá čelovka: Pro noční orientaci v táboře.
- Malý nůž nebo multitool: Vždy se hodí.
- Peníze, doklady a kopie dokladů: Důležité dokumenty uložte na oddělené, suché a bezpečné místo.
Co je naopak zbytečné:
- Knížky a časopisy (v digitální podobě je máte k dispozici).
- Množství oblečení.
- Těžké a objemné předměty.
Pamatujete: Minimalismus je klíč k pohodlnému a úspěšnému autostopu. Cestujte lehce a užívejte si dobrodružství!
Jaké jsou nevýhody cestování autem?
Nevýhody cestování autem? Z vlastní zkušenosti vím, že to není jen procházka růžovým sadem. Absence komfortu je prvním velkým kamenem úrazu. Sedět hodiny v jedné poloze je únavné, a to i s nejlepšími ortopedickými sedadly. Bolest zad a krku je častým společníkem, proto doporučuju pravidelné zastávky na protažení a krátké procházky. Nepodceňujte ani správné nastavení sedadel a volantu!
Dlouhá jízda za volantem je pak další nástraha. Monotónnost může vést k únavě a snížení pozornosti, což zvyšuje riziko nehody. Plánujte si cesty s ohledem na únavu, udělejte si dostatek pauz a střídejte se s řidičem, pokud je to možné. Káva a energetické nápoje nejsou dlouhodobým řešením. Kvalitní spánek před cestou je klíčový!
Riziko dopravních nehod je bohužel reálné. Dodržování dopravních předpisů a předvídavá jízda jsou nezbytné. Před cestou zkontrolujte technický stav vozu – opotřebované pneumatiky, nefunkční světla či brzdy mohou situaci zkomplikovat. Pojištění je samozřejmostí. Ale i s pojištěním se může stát, že budete muset řešit nepříjemnosti.
Možnost poruchy vozidla je stálou hrozbou, zejména na delších trasách a v odlehlých oblastech. Mít s sebou základní nářadí, rezervní kolo a vědět, co dělat v případě poruchy, je nezbytností. Členství v asistenční službě výrazně ulehčí řešení problémů.
Kdy skončila cesta autostopem?
Autostop jako způsob cestování zaznamenal svůj vrchol někdy v 70. letech, kdy ještě bylo běžné, že stopaři nalezli cestu po celé zemi. V roce 1973 se uskutečnilo odhadem 127 cest, ale už do roku 1980 prakticky vymizel z běžné dopravy. Důvody jsou komplexní. Zvýšená kriminalita a obavy o bezpečnost hrají hlavní roli, stejně jako rozvoj dálniční sítě a zvýšená dostupnost levné autobusové a vlakové dopravy. Mnoho řidičů se také obávalo o zodpovědnost v případě nehody s pasažérem nabraným na stopu. Dnes je autostop spíše výjimečný a riskantní způsob cestování, vyžadující značnou dávku opatrnosti a důvtipného plánování. Je třeba zvážit rizikové faktory, jako je izolovanost, povětrnostní podmínky a potenciální nebezpečí od neznámých řidičů. Dříve rozšířená síť “autostopových” kempů a hostelu, kde se stopaři scházeli a sdíleli informace, dnes téměř neexistuje. Autostop se tak stal spíše nostalgickou vzpomínkou než běžnou formou cestování.
Jak rozšířené bylo autostopvání v 80. letech?
Osmdesátá léta. Autostop v západní Evropě a Severní Americe v 80. letech prožíval znatelný ústup. Není to jen o údajně se šířícím sobeckém kapitalismu, jak se často tvrdí, ale o komplexnějších faktorech. Média rozhodně sehrála svou roli – šíření příběhů o nebezpečích, ať už reálných, či vyfabulovaných, odradilo mnoho potenciálních autostopistů.
Co se změnilo?
- Rostoucí kriminalita: V 80. letech se v mnoha zemích zvýšila kriminalita, což automaticky zvyšovalo riziko pro autostopisty.
- Zvýšená dostupnost aut: Postupně se zvyšovala kupní síla a auto se stávalo dostupnějším, snižujíc tak poptávku po autostopu.
- Rozvoj veřejné dopravy: Vylepšování infrastruktury a rozvoj nízkonákladových dopravců nabídly alternativu k autostopu, ačkoliv v některých oblastech s nízkou hustotou obyvatelstva autostop zůstal důležitý.
- Změna společenských norem: Společenská klima se měnilo, lidem se snižovala tolerance k rizikům a neznámým lidem.
Přesto autostop v 80. letech nezmizel úplně. Zůstal populární mezi určitými skupinami, například mezi batůžkáři a studenty s omezeným rozpočtem.
Tipy pro ty, kteří by se i dnes chtěli o autostop pokusit (ač s ohledem na rizika!):
- Důkladná příprava trasy a informovanost o místech.
- Cestování ve dvojicích nebo skupinách.
- Jasné a viditelné označení cílové destinace.
- Informování někoho o plánované trase.
- Základní znalost sebeobrany.
I když se autostop v 80. letech stal méně populární, jeho historie je fascinující kapitolou cestování. Je to způsob cestování, který nabízí jedinečné zážitky a interakce s lidmi, ale vyžaduje opatrnost a rozvahu.
Co znamená „nelze cestovat stopem“?
Známka „Autostop zakázán“ (R9-4) neznamená úplný zákaz stopování, ale zakazuje stání na vozovce či jejím okraji s cílem nabízet své služby jako spolujezdce. Prakticky to znamená, že se nesmíte snažit zastavit auta přímo na silnici, kde ohrožujete sebe i ostatní řidiče. Je potřeba najít bezpečné místo mimo vozovku, ideálně na odstavném pruhu nebo na zastávce pro autobusy. Důležité je také dbát na viditelnost – reflexní prvky a světlé oblečení jsou v noci klíčové. Nepodceňujte ani bezpečnostní aspekty – informujte někoho o své plánované trase a očekávaném čase návratu, vybírejte si řidiče s rozvahou a nikdy nenastupujte do auta, u kterého máte pochybnosti. Mnoho zemí má specifická pravidla pro autostop, je tedy nutné se před cestou informovat o místních zákonech a zvyklostech.
Jaké jsou výhody a nevýhody autostopu v Rusku?
Stojí za to cestovat po Rusku autostopem? Je to otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Nízkonákladovost je bezesporu velkým plusem. Ušetříte značné množství peněz na dopravu, což vám umožní investovat do zážitků a prohlídky památek. Možnost nečekaných setkání je dalším lákadlem. Poznáte fascinující lidi, dozvíte se o jejich životě a kultuře z první ruky. Tohle je neopakovatelná zkušenost, kterou vám žádný turistický zájezd nenabídne. A konečně, objevování skrytých koutů Ruska – autostop vám umožní dostat se i na místa, kam se běžní turisté nedostanou, a zažít autenticitu ruské přírody a venkova.
Na druhou stranu je nutné si uvědomit nedostatek komfortu. Budete vystaveni nepřízni počasí, spát budete v nejrůznějších podmínkách, a cestování bude náročné na čas. Bezpečnostní rizika jsou také relevantní. I když většina lidí je vstřícná, existuje riziko setkání s nepříjemnými jedinci. Je důležité si uvědomit, že Rusko je rozlehlá země s různými regiony a úrovní bezpečnosti. Doporučuji důkladnou přípravu, včetně naučení se základních ruských frází, informování se o aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti a sdílení itineráře s blízkými. Nepodceňujte ani důležitost mapy, nabíječky a dostatečné zásoby jídla a pití. Je také vhodné cestovat ve dvojici nebo ve skupině, pro větší bezpečnost a vzájemnou podporu.
Nepředvídatelnost je další faktor, který je potřeba zvážit. Čas strávený čekáním na odvoz se může značně lišit, a plány se mohou měnit v závislosti na ochotě řidičů. Flexibilita je tedy klíčová. Na závěr, cestování autostopem po Rusku je dobrodružství, které může být nesmírně obohacující, ale vyžaduje dobrou přípravu, obezřetnost a přizpůsobivost.
Proč jsou silniční výlety nejlepší?
Autonávštěvy prostě nemůže nic překonat v ohledu flexibility. Žádné stresující čekání na letadla, žádné zmatky s autobusovými jízdními řády – máte vlastní kola a svobodu. A to nejlepší? Když zahlédnete něco zajímavého, jednoduše zastavíte. Tohle v letadle nebo v autobuse prostě nejde. Můžete si tak užívat spontánní objevování skrytých klenotů – malebných vesniček, zapomenutých horských cest, či nečekaných výhledů. Balíte si vše, co potřebujete, a máte k dispozici maximální svobodu v plánování tras, ať už se jedná o kempování pod hvězdami, nebo o luxusní ubytování v hotelech. Nezáleží na tom, zda cestujete sami, s rodinou, nebo s přáteli – auto vám zaručuje nezapomenutelný zážitek a možnost přizpůsobit cestu individuálním potřebám a tempu. Pro milovníka aktivního cestování je to neocenitelné, protože můžete si naplánovat trasy, které vedou k turistickým stezkám, cyklotrasám, horolezeckým stěnám a dalším aktivitám podle vlastního uvážení. Možnost zastávky je klíčová pro pořádné prozkoumání všech míst.
Kde spí autostopáři?
Autostopáci často využívají hostely, které bývají cenově dostupné. Hostelworld je skvělý nástroj pro hledání levného ubytování a kontrolu dostupnosti lůžek – rezervace i na poslední chvíli (hodina bohatě stačí) je bez poplatku. Ale pozor, hostel není vždy ideální. Někdy se hodí i spaní v táboře (pokud je to povoleno a máte vybavení), u přátel (Couchsurfing je skvělá platforma pro tohle), na benzínce (pouze v nouzi a s ohledem na bezpečnost), nebo ve výjimečných situacích i v autě. Důležité je zvážit bezpečnost a legální aspekty – spaní na veřejných prostranstvích může být trestné. Vždy si ověřte povolenost kempování v dané oblasti. Při cestování s větší skupinou je třeba hledat hostely s vícelůžkovými pokoji pro úsporu nákladů. Kvalita hostelů se liší, proto je dobré číst recenze před rezervací. Nezapomeňte na spacák a hygienické potřeby.
Proč autostopáři nosí s sebou ručník?
Proč batůžkáři nosí ručník? To je jednoduché. V knize Stopařův průvodce po Galaxii Douglasa Adamse se o důležitosti ručníku pro mezihvězdné cestovatele píše hned několikrát. Nejde jen o to, že se do něj můžete zabalit pro teplo, jak už bylo zmíněno. Ručník je symbol pořádku uprostřed chaosu. Vždycky víte, kde je, a díky tomu se cítíte uklidněně, i když jste zrovna na neznámé planetě, kde se potýkáte s nebezpečnými tvory nebo se vám pokazil hyperpohon. Je to něco důvěrně známého, co vám dává pocit bezpečí. A kromě toho? Hodí se na sušení, jako podložka na spaní, jako nouzový filtr vody (pokud se vám podaří ho pořádně vyprat), jako improvizovaná zbraň v krajní nouzi, nebo jako prostředek na signalizaci. Myslete na to, že je to více než jen kus látky – je to symbol vaší připravenosti na cokoli, a to je pro dobrodruha to nejcennější.
Jaké jsou nevýhody cestování?
Deset nevýhod cestování, které by vás mohly překvapit, ale zároveň připravit:
- Syndrom ekonomické třídy: Dlouhé lety v ekonomické třídě zvyšují riziko trombózy hlubokých žil. Prevence? Pravidelné protahování nohou a chodidel během letu, hydratace a kompresivní punčochy. Nepodceňujte to, vážně to může ohrozit vaše zdraví.
- Cestovatelská průjem: Kontaminace jídla a vody je častým problémem. Prevence zahrnuje pití balené vody, důkladné mytí rukou a vyhýbání se podezřelému jídlu. S sebou mějte probiotika a léky proti průjmu.
- Horská nemoc: Stoupání do vysokých nadmořských výšek může způsobit nepříjemné příznaky, jako je bolest hlavy, nevolnost a dušnost. Aklimatizace je klíčová – stoupejte postupně a pijte hodně tekutin.
- Úpal: V horkém a slunečném počasí je úpal reálným nebezpečím. Používejte opalovací krém s vysokým SPF, noste klobouk a pijte dostatek tekutin. Vyhýbejte se přímému slunci v nejteplejších hodinách dne.
- Jet lag: Posun časových pásem narušuje váš biorytmus. Snažte se upravit spánkový režim před cestou a po příletu, pijte hodně vody a vyhýbejte se alkoholu.
- Klasická únava: Cestování je vyčerpávající. Plánujte si dostatek času na odpočinek, rozdělte si cestu na kratší etapy a neplánujte si příliš aktivit najednou.
- Problém s ubytováním v soukromí: Objednejte si ubytování s dostatečným předstihem a vždy si ověřte recenze. Překvapení v podobě nečistého pokoje nebo nefunkčních služeb dokáží zkazit celou dovolenou.
- Mentální “vzdušná” frustrace: Ztráta zavazadel, zpoždění letů a další nepředvídané události mohou být velmi frustrující. Buďte trpěliví, udržujte si klid a pamatujte, že to je jen část cestování.
- Finanční náročnost: Cestování může být drahé. Plánujte rozpočet předem a hledejte výhodné nabídky. Nepodceňujte náklady na cestovní pojištění.
- Krádež: Buďte obezřetní a chraňte své cennosti. Nepoužívejte jasně viditelné znaky bohatství a informujte se o místech s vyšším rizikem krádeží.
Na jakém autě se nejlépe cestuje?
Otázka nejlepšího auta pro cestování je subjektivní, záleží na preferencích a typu cesty. Nicméně, některé modely se pravidelně objevují v žebříčcích. Mezi nejčastěji zmiňované patří:
- Haval Dargo: Relativní novinka, která se díky svým terénním schopnostem a prostornému interiéru hodí pro dobrodružnější výlety. Je nutno zvážit spolehlivost a dostupnost servisu v různých zemích.
- Skoda Kodiaq: Oblíbená volba pro rodiny, nabízí komfortní jízdu a dostatek prostoru pro zavazadla. Jeho silnou stránkou je spolehlivost a dostupnost náhradních dílů, což je pro dlouhé cesty klíčové.
- UAZ Patriot: Ruský terénní veterán, který je proslulý svojí odolností a cenovou dostupností. Komfort však nemusí vyhovovat každému, a údržba může být náročnější.
- Peugeot Traveller, Citroen SpaceTourer, Opel Zafira Life: Tato trojice velkoprostorových vozidel sdílí platformu a nabízí maximální prostor pro cestující a zavazadla. Ideální pro větší skupiny cestovatelů. Spotřeba paliva však může být vyšší.
- Volkswagen Multivan: Kultovní dodávka, synonymem komfortu a praktičnosti. Nabízí luxusnější výbavu a spolehlivost, ale za vyšší cenu.
Důležité faktory při výběru:
- Požadovaný typ terénu: Pro off-road je nutné zvolit robustnější vozidlo, zatímco pro cestování po asfaltu postačí i menší SUV.
- Počet cestujících a zavazadel: Určuje velikost a typ vozu.
- Rozpočet: Cena vozu, pojištění a údržby se liší.
- Spolehlivost a dostupnost servisu: Zejména při cestování do vzdálenějších destinací je to zásadní.
- Spotřeba paliva: Zvažte ekonomické aspekty.
Před nákupem doporučuji důkladné porovnání a zkušební jízdy.
Co znamená cestovat stopem?
Autostop je způsob cestování, při kterém se zdarma přepravujete na vozidlech cizích řidičů, s jejichž souhlasem. Základní formou byl samozřejmě autostop na autech, ale během let se rozšířil i na vlaky, autobusy, lodě – vlastně na cokoliv, co se pohybuje a má volná místa. Z vlastní zkušenosti z desítek zemí mohu potvrdit, že je to neuvěřitelně efektivní a levný způsob, jak prozkoumat svět. Setkáte se s úžasnými lidmi, zažijete nezapomenutelné příběhy a uvidíte místa, o kterých se turistům v klimatizovaných autobusech ani nesní. Důležité je ale připomenout, že to vyžaduje trpělivost, dobrou komunikaci a základní bezpečnostní opatření. Naučte se pár základních frází v místním jazyce a vždy si nechte zkontrolovat spolucestujícího na sociálních sítích, pokud to uznáte za vhodné. Na rozdíl od turistických tras vás autostop zavede na místa autentická a neokoukaná. Každá země má pak své specifické zvyklosti a nepsaná pravidla týkající se autostopu, které je dobré si předem zjistit. Zda je vhodné ukázat palec nahoru, nebo zvednout ceduli s cílovou destinací, se liší stát od státu. A nezapomeňte na dobrou náladu – ta je při autostopu základním předpokladem pro úspěch.