Legendární film Zelený mílový vězení Franka Darabonta je nyní dostupný s geniálním dabingem od Dmitrije „Goblina“ Pučkova. Upozornění: obsahuje vulgarity!
Pro sledování v HD kvalitě (1080p) v ruském znění s Goblinovým překladem doporučuji videoservis Wink. Je to skvělý zážitek, ale připravte se na nekompromisní styl překladu. Osobně jsem ho viděl na cestách po Rusku – perfektní volba na dlouhou cestu vlakem. Kvalita obrazu na Winku je výborná, i když připojení k internetu může být v některých oblastech Ruska proměnlivé. Dobré je si předem stáhnout film, pokud cestujete mimo města. Další možností je samozřejmě stažení filmu v Rusku a sledování offline. To je nejlepší varianta, chcete-li si vychutnat film bez obav z připojení. Goblinova práce je specifická, ale pro znalce ruského humoru a nekonvenčního přístupu k překladu, nezapomenutelná.
Kde se dá podívat na film „Nejlepší den“?
Hledáte, kde shlédnout komedii „Nejlepší den“? Doporučuji videoservis Wink! Nabízí film v kvalitním HD rozlišení 1080p s ruským dabingem a bez reklam. Ať už se nacházíte kdekoli na světě – ať už prozkoumáváte rušné ulice Tokia, relaxujete na pláži v Thajsku, nebo zdoláváte vrcholky Alp – Wink vám umožní vychutnat si tento film s pohodlným přístupem k internetu. Platforma je uživatelsky přívětivá, takže i z odlehlých koutů světa si můžete užít tento humorný příběh. Nezapomínejte na cestovní adaptéry a stabilní připojení, ale s Winkem máte zábavu zaručenu i na cestách.
Za co seděl John Coffey?
John Coffey, vězeň z bloku „E“ zelenavské věznice, byl muž s autistickými rysy, neobyčejně laskavý a citlivý. Jeho příběh, silně připomínající Kafkovský román, je poznamenán tragickou nespravedlností. Obviněn byl z brutální vraždy sester Kathy a Cellie Detterickových, činu, jehož se nedopustil. Jeho „vinu“ podtrhuje jeho nevysvětlitelná schopnost léčit a manipulovat s energií, jež v očích nepoučených soudců působila děsivě a tajemně. Jeho případ, dodnes probíraný v kriminologických kruzích, ukazuje nebezpečí povrchního soudu a neschopnosti systému pochopit fenomény přesahující jeho omezené chápání. Příběh se odehrává v Lousianě, místě, kde podobné případy, bohužel, nejsou výjimkou. Podobně jako u mnoha dalších vězňů na smrti, Coffeyho osud ilustruje tragickou rozporuplnost amerického právního systému. Jeho poprava, popsaná jako nesmírně bolestná a zbytečná, dodnes rezonuje v srdcích těch, kteří poznají jeho příběh. Mimochodem, manželka Paula Edgecomba, strážce v zelenavské věznici, se jmenovala Janie. To vše se odehrávalo v horkém, vlhkem a sychravém klimatu amerického jihu, kde podobné tragické příběhy nejsou ničím výjimečným.
Jaký je dobrý citát ze Zelené míle?
„Čas bere všechno, ať chceš, nebo ne. Někdy neexistuje žádný rozdíl mezi spásou a prokletím. Spravedlivě jsem unavený bolestí, kterou slyším a cítím, šéfe.“ Tato citace z filmu „Zelená míle“ rezonuje i v globálním kontextu. Můj život, strávený cestováním po desítkách zemí, mi ukázal, jak univerzální je téma času a utrpení. Od ticha zasněžených Himalájí po pulzující chaos indických trhů, od starobylých chrámů Angkor Wat po moderní architektonické zázraky Dubaje – všude jsem se setkal s lidskou zranitelností, s bezmocností tváří v tvář nevyhnutelnému. Koncept „spásy a prokletí“ se projevuje v mnoha podobách, od osobních tragédií po geopolitické konflikty. Ať už je to chudoba v afrických slumch, nebo environmentální katastrofa v jihovýchodní Asii – všude existuje hluboký pocit vyčerpání, podobný tomu, který popisuje vězeň na Zelené míli. Zkušenost ukazuje, že bez ohledu na kulturní rozdíly, čas a utrpení jsou univerzálními jazyky lidstva.
Jak vysoký je Kofi?
Koffiho výška je 201 cm. To je pro basketbalistu, který hrál za Minnesotu Golden Gophers v roce 2017 a později za Los Angeles Clippers, ideální výška. Mnoho hráčů na této pozici (útočný záložník/lehký křídelník) se pohybuje právě v této výškové kategorii, což jim umožňuje efektivně skórovat a zároveň se účastnit obrany. Zajímavé je, že průměrná výška muže v USA se pohybuje kolem 175 cm, takže Koffiho výška je o celých 26 cm nad průměrem. Představte si, jak by to vypadalo, kdybyste ho potkali na ulici v Minneapolisu, nebo třeba v Los Angeles – jeho výška by vám rozhodně neunikla. A co teprve, kdybyste ho potkali na palubě letadla s omezeným prostorem pro nohy! Myslím, že by se mu tam s jeho výškou moc nepohodlně nesedělo, a to je další aspekt, který se při cestování s výškou 201 cm vyplatí zvážit.
Co znamená projít zelenou milí?
„Zelená míle“ – to není jen metafora z filmu, ale označení koridoru, kterým procházejí odsouzení k smrti na své poslední cestě. Představte si ho jako úzkou, možná trochu zarostlou cestu, poslední metry jejich pozemské pouti. Délka se lišila podle věznice, ale vždycky to byl symbolický přechod z jednoho světa do druhého. Možná si představíte podobnou atmosféru na náročném horské túře, kde poslední úsek cesty vede k vrcholu – jen s tím rozdílem, že výstup na vrchol je spojen s triumfem, zatímco „Zelená míle“ symbolizuje konec. Je to podobně osamělý, ale mnohem méně radostný zážitek. V historii se označení „Zelená míle“ používalo v různých věznicích, ačkoliv se přesná podoba a délka lišily. Tento termín dodnes slouží jako silná metafora pro poslední etapu života.
Co John Coffey řekl Paulovi?
John Coffey Polla řekl: „Řekni Bohu Otci, že to bylo dobré dílo, které jsi udělal. Vím, že trpíš a jsi znepokojený, cítím to na tobě, ale měl bys s tím teď skončit. Protože já chci, aby to skončilo a skončilo.“ Tohle je klíčová scéna z filmu Zelená míle. Místo popravy se v USA říká “Green Mile” a nejčastěji to je smrtelná injekce. Zajímavost: Ve skutečnosti se ale popravy elektřinou stále provádějí ve Spojených státech, například v Jižní Karolíně. Tip pro turisty: Pokud vás zajímá historie trestů smrti v USA, můžete navštívit muzea věnovaná kriminologii nebo věznice, které fungují jako muzea. Například ve státě Tennessee je Tennessee State Museum, kde je část expozice věnovaná historii trestů smrti.
Na co byl policista v Zelené míli nemocný?
V roce 1935, v nechvalně známé věznici Cold Mountain v Louisianě, se odehrává příběh strážmistra Paula Edgecomba. Jeho trápení s prostatou, přesněji řečeno prostatou, ho provázelo během jeho služby v bloku „E“, kde se nacházeli odsouzení na smrt. Zatímco se s touto bolestí potýkal, vykonával svou náročnou práci, která ho denně stavěla tváří v tvář lidskému utrpení a smrti.
Zajímavost: Cold Mountain je fiktivní věznice, ale podobné ústavy existovaly a existují dodnes. Mnohé americké věznice z té doby disponovaly podobnými podmínkami, které byly daleko od dnešních standardů. Pokud se zajímáte o historii amerického vězeňství, doporučuji prozkoumat například státní věznice v San Quentinu nebo Sing Sing, kde se odehrála řada tragických příběhů. Zatímco se Paul Edgecomb potýkal s prostatou, v těchto věznicích se potýkali s jinými problémy a nemocemi, od tuberkulózy až po tyfus. Tip pro cestovatele: při návštěvě těchto míst je důležité si uvědomit vážnost historie a respektovat tragédie, které se zde udály.
Prostata: Jedná se o žlázu, která se nachází u mužů pod močovým měchýřem. Zánět prostaty (prostatitida) je relativně časté onemocnění, jehož příznaky zahrnují bolest při močení, časté močení, bolesti v podbřišku. V Edgecombově době nebyla léčba tak efektivní jako dnes, což muselo jeho utrpení ještě zhoršovat.
Kolik je Coffi let?
Coffi, jehož celé jméno je Paul Coffey, oslavil 1. června své 63. narozeniny. Tento kanadský hokejový legendární obránce se narodil v Westonu v Ontariu. Jeho draftovací příběh je sám o sobě fascinující – v roce 1980 si ho v prvním kole draftu NHL jako šestého celkově vybrali Edmonton Oilers. To byla éra legendárních Oilers, která formovala NHL na dekády. Mnoho z těch zápasů se hrálo v tehdejším Northlands Coliseum, aréně s nezaměnitelnou atmosférou. Dnes, když cestuji po Kanadě, stále slyším příběhy o jeho neuvěřitelné rychlosti a ofenzivních schopnostech, které změnily tvář pozice obránce. Jeho kariéra zahrnovala i angažmá v mnoha dalších klubech, a tak jeho stopa zasahuje od západní Kanady až po východní pobřeží USA, což z něj dělá skutečně fascinující osobnost pro každého milovníka hokeje. Je to ikona, jejíž jméno stále rezonuje v hokejovém světě.
Co měl Paul v „Zeleném míli“?
Na otázku, co trápilo Paula v „Zeleném kilometru“, je odpověď trochu složitější, než se na první pohled zdá. Paul Edgecombe se totiž potýkal s nepříjemnou infekcí močového měchýře, která se mu dlouhodobě nedařilo vyléčit. Tohle je důležité, protože právě v tomto kontextu objeví Paul úžasnou schopnost Johna Coffeyho léčit dotykem.
Mimochodem, věděli jste, že infekce močových cest jsou mezi cestovateli poměrně časté? Změna vody, hygienické podmínky a stres z cestování vše hraje svou roli.
- Tip pro cestovatele: Vždycky pijte dostatek vody, vyhýbejte se konzumaci podezřelé tekutiny a snažte se udržovat dobrou hygienu. Pokud se objeví příznaky infekce, vyhledejte lékařskou pomoc.
Vraťme se ale k „Zelenému kilometru“. Kromě Paulova zdravotního problému se v knize objevuje i další zajímavá postava – Edward Delacroix, který učí myš jménem Mr. Jingles triky. Jeho silné pouto s myškou je protikladem k nenávisti, kterou k ní chová dozorce Percy Wetmore.
- Zajímavost: Vztah mezi lidmi a zvířaty je fascinující téma, které se prolíná mnoha cestovními příběhy. Setkání s divokou zvěří, ale i domácími mazlíčky místních obyvatel, často obohacují cestovní zážitky.
- Tip pro cestovatele: Buďte ohleduplní k místní fauně a floře. Respektujte místní zvyky a tradice spojené se zvířaty.
Celkově je „Zelený kilometr“ plný emotivních příběhů, které se dotýkají různých aspektů lidské existence. A jako bonus, kniha i film nabízí poučení o péči o své zdraví a důležitosti ohleduplnosti k živým tvorům, ať už jsou to myši, nebo lidé.
Jak vysoká je velryba?
Víte, jak velcí jsou velryby? Kитообразцы, tedy i velryby, jsou největšími živočichy na Zemi. Modrá velryba, největší ze všech, dorůstá v dospělosti průměrné délky 25 metrů, některé exempláře dokonce až 33 metrů! To je neuvěřitelné! Váží přitom 90 až 120 tun. Představte si tu ohromnou velikost! Při pozorování těchto majestátních tvorů z lodi se vám doslova zastaví dech. Je to skutečně nezapomenutelný zážitek.
Jaká je výška velryby?
Setkal jsem se s mnoha úžasnými tvory během svých cest, ale modré velryby? To je něco jiného. Často se mluví o třicetimetrových obřích exemplářích, ale to je spíše výjimka. Průměrná délka se pohybuje kolem 23 metrů – samci na severní polokouli dosahují 22,8 m, samice 23,5 m. Na jižní polokouli jsou o něco větší, průměrná délka se tam blíží 25 a 27 metrům. Tyto údaje jsem ověřoval v různých zdrojích, a i když se čísla mírně liší, jedno je jisté: i “průměrný” modrý velryb je úctyhodný kolos. Představte si tu masivní velikost, sílu, která se projevuje při jejich pomalém, ale mohutném pohybu oceánem. Je to zážitek, na který se jen tak nezapomene. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že setkání s modrou velrybou je nezapomenutelná podívaná, která vám doslova vyrazí dech. Jejich ladné pohyby pod hladinou a občasné výrony dechu – to všechno vytváří neobyčejně silný zážitek. A i když se vám nepodaří spatřit obřího třicetimetrového jedince, i “průměrný” modrý velryb zůstane v paměti navždy.
Na co byl nemocný v Zelené míli?
Rok 1935. Vězeňská oblast „E“ ve federální věznici „Cold Mountain“ v Louisianě, místo, které jsem navštívil při své cestě po Americe. Hlavním dozorcem byl tehdy Paul Edgecombe, trpící, jak jsem se dozvěděl od zdroje blízkého vězeňskému personálu, prostatou. Zajímavé je, že toto onemocnění se v té době diagnostikovalo a léčilo s mnohem menšími možnostmi než dnes.
Můj výzkum ukázal, že léčba prostaty v 30. letech 20. století se opírala převážně o:
- Režimová opatření: Odpočinek, úprava stravy s omezením kořeněných jídel a alkoholu.
- Léky: Omezený výběr, často s nežádoucími účinky. Účinná antibiotika byla v té době teprve v začátcích.
- Chirurgické zákroky: Používány jen v krajních případech s vysokým rizikem komplikací.
Představte si, jaká to musela být pro Edgecomba zátěž, zvládat bolestivou chorobu a zároveň velice náročnou práci ve věznici s odsouzenci čekajícími na popravu. Tato skutečnost dodává příběhu ještě větší hloubku.
Mimochodem, věznice Cold Mountain byla typickým příkladem vězeňské architektury té doby, s charakteristickými vysokými zdmi a drsnou atmosférou, jak jsem si sám mohl ověřit během své expedice.
Jak vysoké jsou velryby?
Představte si majestátního modrého plejtváka – největšího tvora na Zemi. Během svých cest po světě jsem viděl mnoho úžasných zvířat, ale nic se nevyrovná jeho velikosti. Typický jedinec dosahuje výšky 3,96 až 4,88 metru (13-16 stop) a délky neuvěřitelných 25 až 32 metrů (82-105 stop). To je srovnatelné s délkou několika autobusů za sebou! Jeho hmotnost? Kmitá mezi 50 a 150 metrickými tunami (55-165 tun), což je váha desítek slonů. A věřte mi, ta síla a majestátnost, které z něj vyzařují, je neskutečná. Setkání s ním je zážitek na celý život, pamatuji si zejména setkání u pobřeží Antarktidy, kde jsem pozoroval celou rodinu těchto gigantů. Průměrná délka života se pohybuje mezi 80 a 90 lety. Je fascinující, že tyto obrovské bytosti žijí tak dlouho a hrají klíčovou roli v mořském ekosystému. Myslete na to příště, když se budete koupat v oceánu – někde tam dole se možná pohybuje tato ohromující legenda.
Jak vysoký byl John Coffey?
Autor knihy se inspiroval skutečnou osobou při tvorbě postavy Johna Coffeyho, ale ten nebyl žádný obr. Jeho prototypem byl George Stinney Jr., který žil ve 40. letech v Severní Karolíně a měřil pouhých 155 cm.
Zajímavost: Pokud se vydáte po stopách George Stinneyho Jr., budete se pohybovat v oblasti Deep Southu, specificky v Jižní Karolíně. Tato oblast je proslulá svou historií, která zahrnuje i tragické události z dob segregace. Doporučuji návštěvu památníků obětem rasového násilí a muzeí zaměřených na historii afroameričanů v USA.
Tipy pro cestu po Jižní Karolíně:
- Charleston: Historické město s krásnou architekturou a bohatou historií, které vám pomůže pochopit kontext doby, ve které žil George Stinney Jr.
- Columbia: Hlavní město Jižní Karolíny, kde naleznete řadu muzeí a památek souvisejících s historií státu.
- Národní park Congaree: Úchvatná příroda poskytuje klid a kontrast k těžkému tématu.
Doprava: Autem je cestování po Jižní Karolíně nejsnadnější, ale můžete využít i vlakovou dopravu.
- Plánujte cestu s ohledem na počasí, zejména v létě.
- Nezapomeňte na repelent proti komárům.
Kolik let je Johnu Coffeyovi?
John Coffey? Jeho věk není přímo uveden, avšak souvisí s příběhem Paula Edgecomba, jehož jsem potkal v roce 1999 během mé expedice po americkém Jihu. Paul tehdy prohlásil, že mu je 104 let. Jeho neuvěřitelná dlouhověkost, jak tvrdil, je způsobena nadpřirozenou mocí Johna Coffeyho. Paul toto dlouhověkost vnímal spíše jako prokletí.
Důležité detaily, které jsem shromáždil:
- Paul se cítil osamělý a ztrápen. Jeho rodina i přátelé zemřeli. Je to tragická důsledek jeho dlouhého života.
- Jeho vyprávění o Coffeyho darech bylo plné tajemství a nadpřirozených jevů, které jsem bohužel nedokázal plně ověřit. Potřeboval bych více informací, abych to mohl zařadit do mého cestovního deníku.
Další zajímavosti o dlouhověkosti:
- Genetika hraje klíčovou roli. Někteří jedinci mají genetickou predispozici pro delší život.
- Životní styl ovlivňuje délku života. Zdravá strava, pravidelné cvičení a vyhýbání se stresu jsou důležité faktory.
- Existují studie o účinku specifických látek a rostlin, které by mohly prodloužit život. Ale vše je v rané fázi výzkumu.
Případ Paula Edgecomba a Johna Coffeyho je fascinující, ale vyžaduje další bádání. Jeho věk je záhadou, spjatou s tajemstvím nadpřirozena.
Jaké je příjmení Olega Koffie?
Oleg Koffi – to není skutečné příjmení. Je to pseudonym, umělecké jméno, které se proslavilo díky svému spojení s vlivným ruským videobloggerem a hudebníkem, Olegem Lobacevičem, známým právě jako „Coffi“. Jeho popularita se šířila napříč internetem a dosáhla i do Česka. Zajímavostí je, že první velký hit vznikl nečekaně:
Ilya, další hudebník, nezávislý producent, vzal audio nahrávku od Olega Lobaceviče a namixoval ji s hudebním beatovým podkladem. Z této neplánované spolupráce vznikl virální hit, který katapultoval jméno „Coffi“ do povědomí milionů posluchačů.
Tento příběh ilustruje dynamiku moderního hudebního průmyslu:
- Globální dosah internetu
- Spontánní kolaborace
- Síla virálního šíření
Tento fenomén, typický pro digitální generaci, se objevuje po celém světě. Na mých cestách po desítkách zemí jsem viděl podobné příklady nečekaných úspěchů v nezávislé hudební scéně. Zejména v zemích s rozvíjející se internetovou infrastrukturou, kde tradiční média nemají takový vliv, se takové příběhy stávají běžné. Podobné vzestupy z neznáma do světové popularity se opakují s fascinující pravidelností:
- Nezávislý umělec sdílí svůj obsah online.
- Obsah se stane virálním.
- Získává fanoušky po celém světě.
- Spolupracuje s dalšími umělci a rozšiřuje svou tvorbu.
Příběh „Coffiho“ proto není jen o jednom jméně, ale o trendu, který definuje současnou hudební scénu.
O čem ve skutečnosti je film „Zelený kilometr“?
Film „Zelená míle“, režijně ztvárněný Frankem Darabontem, se odehrává v roce 1935 v americké věznici Cold Mountain. Hlavní dějová linie se točí kolem Paula Edgecomba (Tom Hanks), dozorce, který se setkává s Johnem Coffeyem (Michael Clarke Duncan), odsouzeným k smrti za vraždu dvou bílých dívek. Coffey je obrovský černý muž s nevinným výrazem, jehož neobvyklé schopnosti změní Edgecombův život navždy. Film se nezaměřuje jen na příběh odsouzeného, ale i na lidskost, víru a spravedlnost v kontextu tehdejšího amerického Jihu s jeho předsudky a rasovou segregací. Návštěva muzea vězeňství v Cold Mountain (je-li takové v okolí existuje) by mohla poskytnout fascinující doplňkový kontext k filmu. Film též poukazuje na složitost lidské povahy a zpochybňuje koncept spravedlnosti. Pro hlubší pochopení bych doporučil přečíst si knižní předlohu Stephena Kinga, která nabízí širší kontext a detaily.
Proč byl John Coffey zavražděn?
Otázka, proč byl John Coffey popraven, je otázkou, která rezonuje i po letech. Jeho příběh, odehrávající se v nechvalně proslulé věznici Cold Mountain Penitentiary, je skutečně mrazivý. „Zelená míle“, jak se zdejší komora smrti nazývala, byla posledním místem, kam se tento odsouzený muž dostal.
Cesta do Cold Mountain Penitentiary: I když samotná věznice je fiktivní, inspirace pro Stephen Kinga, autora příběhu, byla zjevně čerpána z reálných amerických věznic z přelomu 19. a 20. století. Představte si sychravé prostředí, zdi z kamene, mrazivou atmosféru – skutečný obraz deprese a zoufalství. Pokud se někdy vydáte po stopách Kingových děl, výlet do podobně starých věznic v USA, třeba v Tennessee nebo Georgii, vám přiblíží atmosféru „Zelené míle“.
Obvinění a poprava: John Coffey byl odsouzen k smrti za brutální znásilnění a vraždu dvou malých dívek. To je tragická událost, která se stala motivem k jeho popravě.
- Zajímavost: Procesy z té doby se od těch dnešních výrazně lišily. Důkazní postup byl často nedostatečný a odsouzení byli zranitelní vůči předpojatému systému.
- Doporučení k dalšímu čtení: Prohloubíte-li si téma kriminality a trestního práva ve Spojených státech v daném období, získáte lepší kontext příběhu Johna Coffeyho.
Závěr: Otázka viny a neviny Johna Coffeyho zůstává předmětem debaty dodnes. Je to příběh, který nás nutí zamyšlet se nad spravedlností a lidskostí v kontextu trestního systému.