Ve kterém ročním období spadne v ČR nejvíce srážek?

Nejvíce srážek v ČR spadne v létě, a to zhruba 36 % ročního úhrnu. To je důležité si uvědomit při plánování letní dovolené, zejména pokud plánujete túry v horách, kde srážky bývají intenzivnější. V průměru se na 50 % území pohybuje roční úhrn srážek mezi 600–800 mm, ale tato čísla jsou jen průměry a lokálně se mohou výrazně lišit. Například v horských oblastech může být úhrn srážek mnohem vyšší.

Podzim přináší 23 % srážek, jaro 22 % a zima 19 %. V zimě se srážky často vyskytují ve formě sněhu, zejména ve vyšších nadmořských výškách. Je dobré si před cestou zkontrolovat aktuální předpověď počasí, zejména pokud se chystáte do hor, kde může být sněhová pokrývka i v nižších polohách.

Tip pro turisty: Nepodceňujte sílu letních bouřek. Během nich je důležité vyhledat bezpečné úkryty a vyhnout se otevřeným prostorům.

Kdy začíná podzimní počasí?

Astronomický podzim začal přesně 23. září 2025 ve 3:03 hodin letního času (1:03 UTC). To je okamžik podzimní rovnodennosti, kdy Slunce překročí nebeský rovník a přesune se na jižní polokouli. Pro cestovatele to znamená důležitou změnu. Na severní polokouli se dny zkracují a noci prodlužují, což ovlivňuje nejen délku slunečního svitu, ale i teplotu. Plánujete-li podzimní výlet do Evropy, pamatujte, že se počasí může měnit rychleji a dramaticky než v létě. Balení by mělo zahrnovat i vrstvené oblečení, protože během dne může být teplo, zatímco večer se ochladí.

Zajímavost: Rovnodennost není všude na světě stejná. Na jižní polokouli začíná jarní rovnodennost. Představte si, jak se svět mění najednou! To je jeden z důvodů, proč je cestování tak fascinující – zážitek rovnodennosti v různých částech světa může být naprosto odlišný. Například v tropických oblastech se změna v délce dne a noci projeví méně, zatímco v oblastech severně od polárního kruhu nastane polární noc. Pokud toužíte po unikátním zážitku, zvažte návštěvu Skandinávie nebo Islandu v období blízko podzimní rovnodennosti. Prožijte krásu severské podzimní krajiny s unikátním světlem a klidnou atmosférou.

Praktická rada pro cestovatele: Před cestou si vždy zkontrolujte předpověď počasí a připravte se na proměnlivé podmínky. Ať už se chystáte na trek do hor, procházku městem, nebo relaxaci na pláži, podzim nabízí jedinečné kouzlo, ale je potřeba být připraven na všechny eventuality.

Jaké bývá počasí na podzim?

Český podzim je proměnlivý a nabízí širokou paletu zážitků. Začátek září se často nese v duchu takzvaného „babího léta“, kdy se můžeme těšit na překvapivě teplé a slunečné dny s teplotami nad 20–30 °C. To je ideální čas pro výlety do lesů, které se zbarví do pestrých odstínů červené, žluté a hnědé.

Nicméně, nepodceňujte večery a noci! Ty se už ochlazují mnohem výrazněji, a proto je důležité mít s sebou teplé oblečení, pokud plánujete delší pobyt venku.

Postupný přechod k chladnějšímu počasí se projevuje i v změně krajiny.

  • Vinobraní: Říjen je měsícem vinobraní, a tak se nabízí ochutnávka vynikajících českých vín v některém z vinných sklepů Moravy a Čech.
  • Houbaření: Podzim je skvělým obdobím pro sběr hub, ale je nutné dbát opatrnosti a sbírat pouze houby, které bezpečně znáte.
  • Turistika: Méně turistů a krásné barvy listí – ideální podmínky pro pěší turistiku v národních parcích, jako jsou Šumava nebo Krkonoše.

První mrazy se mohou objevit už v říjnu, zatímco první sníh je typický spíše pro listopad, i když v některých horských oblastech může napadnout i dříve.

Plánujete-li podzimní výlet, doporučuji:

  • Sledování předpovědi počasí – podmínky se mohou měnit velmi rychle.
  • Přibalit vrstvené oblečení – pro snadné přizpůsobení se měnícím teplotám.
  • Nepodceňovat vhodnou obuv – vlhké a blátivé cesty jsou na podzim běžné.

Jak se pozná, že bude tuhá zima?

Zkušený cestovatel ví, že předpověď počasí se dá číst i v přírodě. Tuhá zima se často pozná podle opožděného opadávání listí ze stromů. To naznačuje, že příroda se na zimu připravuje pomaleji, a tudíž mráz může přijít silněji a déle.

Bříza, věrný indikátor: Zbarvení břízy je fascinující ukazatel. Žloutne-li shora dolů, očekávejte krutou, mrazivou zimu, ale s menším množstvím sněhu. To může být pro cestovatele zrádné – mráz poškozuje vybavení, a nedostatek sněhu může zkomplikovat cestování zasněženými oblastmi. Naopak, zvolné žloutnutí zespoda směrem vzhůru předznamenává zimu mírnou a krátkou, ideální pro zimní výlety.

Další ukazatele:

  • Silná vrstva sněhu na spadaném listí: To je pozitivní znamení. Silná sněhová pokrývka funguje jako izolace a chrání půdu před hlubokým promrznutím. Zima pak bývá méně krutá.
  • Chování zvířat: Zkušený cestovatel sleduje i chování zvířat. Pokud se zvířata stahují dříve do úkrytů a hromadí zásoby, očekávejte drsnější zimu.

Praktické rady pro cestovatele:

  • Vždy si před cestou zkontrolujte předpověď počasí. Tradiční metody pozorování přírody slouží jako doplněk, nikoliv jako náhrada.
  • Připravte se na nepřízeň počasí. Mějte s sebou dostatek teplého oblečení, kvalitní vybavení a zásoby jídla a vody.
  • Plánujte trasy s ohledem na možný sníh a led. Vyhýbejte se nebezpečným terénům.

Jaké je počasí v únoru?

Únor 2025 v České republice byl překvapivě mírný. Teploty výrazně překročily dlouhodobý průměr – naměřili jsme 2,8 °C, což je o plné 3,2 °C více než obvykle v letech 1991–2020. To znamená, že na výlety bylo ideální počasí, i když se sněhová pokrývka možná neudržela tak dlouho, jak by si někteří přáli. Pro milovníky zimních sportů to sice nebyla ideální sezóna, ale zase se dalo užít procházek v přírodě bez nutnosti bundy. Srážky byly v normálu, takže nebyly žádné katastrofické povodně ani dlouhodobé sucho. A co je skvělé pro fotografy? Slunečních hodin bylo dokonce o 17 % více, než je běžný únorový průměr – celkem 91 hodin! To jsou skvělé podmínky pro objevování krás České republiky a zachycení únorové krajiny v jejích nejlepších barvách a světle. Možnost dlouhých procházek v příjemném počasí a hojnost slunečního svitu slibovala skvělé podmínky pro turistiku. Vzpomínám si, že i v horských oblastech bylo relativně teplo, takže zdolávání kopců bylo pohodlnější než v obvyklých mrazivých únorových dnech. Pro další plánování cest doporučuji sledovat dlouhodobé předpovědi, ale únor 2025 ukázal, že i v tomto měsíci se dá v Česku zažít krásné a teplé počasí.

Kde je v Česku největší zima?

Česko, země tisíců pohádkových hradů a romantických vesniček, ukrývá i místa, kde se zima ukáže v celé své síle. Chcete zažít opravdovou arktickou zimu? Pak se vydejte do horských oblastí. Mezi nejchladnější místa patří bezesporu Šumava a Jizerské hory.

Památný arktický únor 1956 dodnes v myslích mnohých evokuje mrazivé vzpomínky. Teploty klesly tehdy hluboko pod -35 °C! Tehdy se ukázala skutečná síla zimy.

Horská Kvilda a Rokytská slať na Šumavě, to jsou místa, kde se skutečně vyplatí navštívit zimní krajinu, ale jenom pokud jste pořádně připraveni. Mráz zde dokáže být opravdu krutý. Představte si zasněženou krajinu, klid a ticho, protknuté jen zvukem větru a vrzáním sněhu pod nohama. Ale pozor, extrémní mrazy vyžadují speciální výbavu a zkušenost s pohybem v takových podmínkách.

Jizerka v Jizerských horách pak nabízí jiný typ zimní idylky. Je to malebná osada, která se v zimě stává rájem pro milovníky zimních sportů a klidné, zasněžené přírody. I zde se ale můžete setkat s velmi nízkými teplotami, proto je nutné se na cestu důkladně připravit. Nezapomeňte na teplé oblečení, dobrou obuv a dostatek teplých nápojů. Můžete zde zažít i kouzlo sněhových bouří, ale jen pokud jste dostatečně zkušení a vybavení.

Plánujete-li výlet do těchto mrazivých koutů Česka, nepodceňujte přípravu. Prohlédněte si před odjezdem předpověď počasí a informujte se o aktuálních podmínkách v dané oblasti. Bezpečnost je na prvním místě! Ale odměnou vám bude nezapomenutelný zážitek z opravdové české zimy.

Jaké je počasí v Římě v únoru?

Řím v únoru? Připravte se na chladnější počasí, než byste možná čekali. Leden a únor patří k nejchladnějším měsícům roku, s teplotami kolísajícími mezi 2 a 14 °C. Nečekejte letní vedro, spíše se připravte na vrstvení oblečení.

Dešťové srážky: Počítejte s průměrně 7 deštivými dny v únoru. Nezapomeňte na kvalitní nepromokavou bundu a pohodlné boty.

Tip pro cestovatele: I přes chladnější počasí je únor skvělým časem pro návštěvu Říma. Turistické davy jsou menší než v hlavní sezóně, takže si budete moci lépe vychutnat památky jako Koloseum, Pantheon a Vatikán.

Co navštívit:

  • Vatikánské muzeum a Sixtinská kaple: Vyhněte se dlouhým frontám rezervací online.
  • Koloseum a římské fórum: Prozkoumejte historii Římské říše.
  • Pantheon: Obdivujte architektonické mistrovské dílo.
  • Fontána di Trevi: Hoďte minci a přejte si návrat do Říma.

Praktické informace:

  • Teplejší oblečení, včetně svetrů, šály a čepice.
  • Nepromokavá bunda a pohodlná obuv.
  • Sluneční brýle, i když je oblačno, slunce může být silné.

Bonus: Únor je ideální pro ochutnávku tradičních římských jídel v méně přeplněných restauracích.

V jakém ročním období nejvíce prší?

České počasí je proměnlivé, ale jedno je jisté: léto, konkrétně červen a červenec, bývá obdobím nejvyšších srážek. Zkušený cestovatel by to měl vědět a připravit se na to – nepromokavá bunda a spolehlivá pláštěnka jsou v letních měsících v českých horách nezbytností. Na druhou stranu, zimní měsíce, leden a únor, jsou v nížinách překvapivě suché. Sníh, ano, ale ten se drží převážně ve vyšších nadmořských výškách, kde se srážky kumulují v podobě sněhových jazyků. Pro milovníky zimních sportů je to skvělá zpráva, pro ty, co dávají přednost suchu, doporučuji horské túry plánovat raději na jaro či podzim. Rozdíl mezi srážkami v létě a zimě je markantní a ovlivňuje i vegetaci – letní bouřky zanechávají krajinu svěží a zelenou, zatímco zimní sucho se odráží v suchých, zasněžených pláních.

Jaké roční období je nejdelší?

Na otázku, které roční období je nejdelší, není jednoduchá odpověď. Délka ročních období se liší nejen zeměpisnou šířkou, ale i specifickými klimatickými podmínkami dané lokality. Astronomicky vzato, délka ročních období kolísá kolem 90 dnů, ovšem v reálném světě se to projevuje různě. Například v tropických oblastech, které jsem navštívil na cestách po celém světě, se rozlišují spíše období dešťů a sucha, než klasická čtyři roční období. Tam je “nejdelším” obdobím to, které je charakteristické dominantním počasím. V mírném pásmu, kam patří i Česká republika, je rozdíl v délce dnů a nocí nejvýraznější. Letní slunovrat, kdy den dosahuje své maximální délky (cca 16 hodin v našich zeměpisných šířkách), a podzimní rovnodennost, vyznačující se stejnou délkou dne a noci, jen poukazují na astronomickou definici. Skutečná délka ročních období je však ovlivněna mikroklimaty, nadmořskou výškou a dalšími faktory. Z mé zkušenosti z desítek navštívených zemí můžu říci, že vnímání délky ročních období je subjektivní a silně závislé na zvycích a klimatických podmínkách dané oblasti.

Konkrétní údaje o délce dnů a nocí v závislosti na zeměpisné šířce a datu jsou snadno dostupné v astronomických kalendářích a aplikacích. Základní astronomické body, jako letní a zimní slunovrat a jarní a podzimní rovnodennost, slouží pouze jako orientační body pro začátky ročních období. Reálná délka každého ročního období se může lišit.

Kdy je podzim nejbarevnější?

Nejlepší barvy podzimu teď chytíte v horách! Tam už listí vrcholí a nabízí úžasnou podívanou. Tip pro trekaře: Vydejte se na hřebenovky Krkonoš, Jeseníků nebo Šumavy – výhledy budou dechberoucí! V nižších polohách si na tuhle barevnou explozi ještě počkáte, zhruba do začátku listopadu. Tam teď ještě převládá zelená, takže to připomíná spíše konec září. Pro cyklisty: Ideální čas na jízdu po lesních stezkách v nižších polohách bude až za pár týdnů. Pro fotografy: Nezapomeňte na stativ – ranní rosa a podzimní světlo dělají z lesů pohádkovou kulisu.

Praktická rada: Než vyrazíte, zkontrolujte předpověď počasí a zvolte vhodné oblečení a obuv. V horách se počasí rychle mění!

Kolik stupňů je v říjnu?

Říjen letošního roku? Neuvěřitelné! Průměrná teplota dosáhla 9,8 °C, což je o 1,6 °C více než dlouhodobý průměr (1991–2020). To z něj činí jedenáctý nejteplejší říjen od roku 1961 na území České republiky. Pro srovnání, v roce 2025 jsme zaznamenali 11,1 °C a v roce 2025 10,7 °C. Zajímavé je, že tato anomálie souvisí s globálním oteplováním a posunem klimatických zón. V Česku se to projevuje nejen vyššími teplotami, ale i změnami v srážkových režimech a rostlinných druzích. Například podzimní migrace ptáků se posouvá a některé druhy rostlin kvetou déle. To všechno má dopad na ekosystémy a je důležité si uvědomovat, že tyto změny nejsou jenom čísla v tabulkách, ale hmatatelné změny v naší krajině. Je to důvod, proč bychom měli věnovat pozornost udržitelnosti a ochraně životního prostředí.

Jaký bude rok 2025?

Rok 2025? Bude to výzva, jako zdolání K2 v zimě! Geopolitické bouře se budou valit jako laviny, a osobní změny? To bude jako navigace divokou řekou – adrenalin zaručen. Diplomatické snahy o uklidnění situace připomínají hledání správné cesty v neznámém terénu, každý krok je důležitý. Na vrchol se dostanou noví vůdci, čerstvé tváře, jako bychom objevovali neprobádané horské štíty. Ideologické boje? To bude jako boj s nepřízní počasí – vyčerpávající, ale nutný. Ego mnohých jedinců? No, to je klasický výstup bez řádné aklimatizace – může skončit špatně. Připravte se na náročný rok, na strategické plánování, na flexibilitu a odolnost. Myslete na to, že i v nejnáročnějších podmínkách je potřeba najít si čas na odpočinek a regeneraci, abychom se mohli postavit i těm nejvyšším vrcholům. A nezapomeňte na spolehlivou mapu, kompas a kvalitní vybavení. V tomto roce se bez nich neobejdete.

Jaká byla zima v roce 1984?

Zima 1984/85 byla pořádná kosa! Nejchladnější od roku 1981 s průměrnou teplotou -1,9 °C. Pamatuju si, jak jsme tehdy na horách měli nádhernou, ale i zrádnou sněhovou pokrývku – někde přes dva metry! Lavinové nebezpečí bylo vysoké, takže jsme museli být extra opatrní při výstupech. Sněhu bylo tolik, že se i zkušeným turistům občas ztrácela trasa. Ledové podmínky na skalách a sněhové mosty nad trhlinami si vyžádaly důkladnou přípravu a maximální opatrnost.

Pro srovnání, zima 1995/96 (-1,2 °C) byla sice taky chladná, ale už mírnější. Sněhu bylo méně a podmínky byly o něco příznivější pro zimní túry. Na druhou stranu, mráz byl pořád dost silný a mrzlo i v nižších polohách.

Zima 2005/06 (-0,3 °C) byla překvapivě nejméně chladná v tomto století, ale to neznamená, že by nebyla náročná. Vzpomínám si na silný návětrný sníh, který vytvářel těžko prostupné závěje a zhoršoval viditelnost. Byly to spíš nepříjemné podmínky než extrémní mrazy.

Důležité je si uvědomit, že průměrná teplota nezachycuje všechno. Lokální mikroklima, výška nad mořem a povětrnostní situace v konkrétních dnech ovlivňovaly skutečné podmínky v terénu dramaticky.

Kdy má začít teplo?

Topná sezóna oficiálně začíná 1. září a končí 31. května, ale skutečné počasí je proměnlivé. Září a květen mohou být ještě poměrně teplé, takže se na začátku a konci sezóny neobejdeme bez sledování aktuální předpovědi. V horských oblastech se topí mnohem déle, někdy i do června, zatímco v nížinách se může stát, že se topit přestane už v dubnu. Pro turisty je proto důležité zkontrolovat předpověď počasí v dané oblasti a případně si sbalit teplejší oblečení, i když je oficiálně topná sezóna u konce, nebo naopak se na začátku sezóny neobejde bez lehkého oblečení během slunečných dní.

Kde je v ČR nejchladněji?

Česká republika, země tisíce lesů a hradů, skrývá i své chladné srdce – Sněžku. Její vrchol, nejvyšší bod Krkonoš a celé České republiky, se pyšní titulem nejchladnějšího místa v zemi. Průměrná červencová teplota zde dosahuje pouhých 8,3 °C, zatímco v lednu klesá na mrazivých −7,8 °C. Roční průměrná teplota se pak pohybuje kolem pouhých 0,4 °C, což dokládá drsné horské klima. Výstup na Sněžku, ačkoliv náročný, nabízí dechberoucí panoramatické výhledy na okolní hory a údolí. Doporučuji se na výlet vybavit teplým oblečením, nepromokavou bundou a pevnou obuví, a to i v létě. Silný vítr je na vrcholu běžný jev, který může výrazně snižovat pocitovou teplotu. Nezapomenutelný zážitek, avšak vyžadující dobrou přípravu.

Zajímavostí je, že velká část Sněžky leží na území Polska, takže výhledy sahají i za hranice České republiky. Na vrcholu se nachází meteorologická stanice, která zaznamenává důležité klimatické údaje. Kromě turistické chaty zde naleznete i televizní vysílač.

Kdy jsou nejčastěji bouřky?

Nejčastěji se s bouřkami setkáte na jaře a v létě, a to především během dne. Víte proč? Je to proto, že bouřky jsou produktem silné vertikální nestability atmosféry. Představte si to jako přehřátý hrnec, kde se teplý, vlhký vzduch prudce dere vzhůru. To se děje, když se teplota vzduchu s výškou rychle snižuje – a slunce v plné síle tohle dělá nejlépe během horkých letních dnů. Intenzivní sluneční záření ohřívá zemský povrch, který pak ohřívá vzduch nad ním. Tento teplý, vlhký vzduch stoupá, ochlazuje se a vlhkost se kondenzuje, tvoříc bouřková mračna.

Z vlastní zkušenosti z cest po světě můžu říct, že bouřky se chovají dost nepředvídatelně. I když je nejpravděpodobnější jejich výskyt v odpoledních a večerních hodinách, není výjimkou, když vypuknou i ráno, zejména v horských oblastech. V tropech jsou bouřky častým jevem i po celý den. Důležité je sledovat předpověď počasí, a pokud se chystáte na túru do hor nebo na výlet na vodu, vždycky si nechte dostatečnou rezervu času a připravte se na případný déšť a silný vítr. Kvalitní nepromokavá bunda a pevná obuv jsou v takových případech nezbytností.

Nebezpečí bouřek spočívá nejen v silném dešti a větru, ale i v kroupách a blescích. Pokud se ocitnete v bouřce, vyhněte se otevřeným prostorům a vysokým stromům. Najděte si úkryt v budově nebo v autě. Pamatujete si na ty výhledy z úkrytu během tropické bouřky? Někdy je to i krásné, i když trochu děsivé. Ale bezpečnost by vždy měla být na prvním místě.

Jaké je počasí v Ománu v únoru?

Únor v Ománu slibuje dokonalé počasí pro cestovatele. Teploty se pohybují mezi příjemnými 25 a 28 °C, s mírně vyššími hodnotami na severu a o něco nižšími v jižní Salále. Nečekejte však zimu – “chladné” noci a rána se pohybují kolem 18 °C. To je ideální pro výlety do pouště i k moři, kde voda je dostatečně teplá na koupání. Maskat, hlavní město, zaznamenává v únoru nejvyšší srážky, avšak jedná se spíše o symbolické přeháňky, tři za měsíc v průměru. Slunce svítí prakticky po celý den. Využijte příležitosti k objevování fascinující ománské architektury, prozkoumejte impozantní vádí a hory a nechte se okouzlit tradiční kulturou. Doporučuji zabalit si lehké oblečení, opalovací krém s vysokým faktorem a pohodlnou obuv pro túry. Mějte na paměti, že i když je únor poměrně suchý, je vhodné sledovat předpověď počasí před plánovanými aktivitami.

Pro milovníky historie a kultury je únor ideální dobou k návštěvě pevností Nizwa a Bahla, zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Objevte tajemství Wadi Shab a Wadi Tiwi, úchvatných kaňonů s průzračnou vodou. Nezapomeňte na Dhofar na jihu, oblast s jedinečnou flórou a faunou, která v únoru ožívá po období dešťů.

V únoru se vyhnete největším davům turistů, což vám umožní nerušeně prozkoumat všechny krásy Ománu. Je to ideální měsíc pro kombinovaný zážitek – relaxaci na plážích s objevováním bohaté historie a kultury této fascinující země.

Scroll to Top